L'enseignement de l'expression linguistique de la subjectivité dans la classe de FLE
Fransızca yabancı dil sınıfında öznelliğin dilsel ifadesinin öğretimi
- Tez No: 890193
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİHAL GÜLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransızca Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmada, Fransızcanın yabancı dil olarak öğretilmesi / öğrenilmesi sürecinde, öznelliğin dilsel ifadesine ilişkin farkındalığın artırılması amacıyla teşvik edici bir eğitim deneyimi dikkate alınmıştır. Bu araştırma, Ankara Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransızca Öğretmenliği Bölümü 1. sınıf gönüllü öğrencileriyle, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı birinci dönemindeki“Fransızca Okuma Becerileri I”derslerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma tasarımında karma yöntem benimsenmiştir. Bu bağlamda, araştırmanın ilk bölümünde, yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan bir anket aracılığıyla, öğrencilerin bu öğrenme sürecine ilişkin paylaştıkları görüşlerden elde edilen veriler temel alınmıştır. Araştırmanın bu bölümünden elde edilen nitel veriler tematik içerik analizi yoluyla incelenmiştir. İkinci bölüm ise, öznel ifadelerin saptanmasına ilişkin okuduğunu anlama ve öznel ifadelerin kullanımına ilişkin yazılı üretim bölümlerinden oluşan, gözlem ve değerlendirme formu içeren ön test ve son testten elde edilen veriler üzerine oluşturulmuştur. İkinci bölümden elde edilen nicel veriler SPSS 18 prosedürü kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, ön test ve son test arasındaki farklar ders sürecindeki öğrenmenin önemli ölçüde arttığını göstermiştir. Öğrenciler bu deneyimin, dilin yapısal ve işlevsel özelliklerini daha iyi anlamalarına, dilin incelikli yapılarını ve kullanımlarını daha bilinçli bir şekilde gözlemleyerek dilin sosyokültürel ve bireysel bağlamlarda nasıl işlediğini daha iyi anlamalarına yardımcı olduğunu bildirmişlerdir. Bu nedenle, sözceleme kuramının bir bileşeni olarak öznellik kavramının, Fransızcanın yabancı dil olarak öğretilmesi / öğrenilmesi sürecine dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, a stimulating educational experience was taken into account in order to increase awareness of the linguistic expression of subjectivity in the process of teaching / learning French as a foreign language. This research was conducted with first-year volunteer students of Ankara Gazi University Faculty of Education, Department of French Teaching, in the“French Reading Skills I”courses in the first semester of the 2022-2023 academic year. Mixed method was adopted in the research design. In this context, the first part of the research was based on the data obtained from the opinions shared by the students regarding this learning process through a survey consisting of semi-structured questions. Qualitative data obtained from this part of the research were examined through thematic content analysis. The second part was based on the data obtained from the pre-test and post-test, which included observation and evaluation forms, consisting of written production sections regarding reading comprehension and the use of subjective expressions regarding the detection of subjective expressions. Quantitative data obtained from the second section were analyzed using the SPSS 18 procedure. According to the research results, the differences between the pre-test and post-test showed that learning during the course increased significantly. Students reported that this experience helped them better understand the structural and functional properties of language and how language functions in sociocultural and individual contexts by more consciously observing the subtle structures and uses of language. Therefore, it is recommended that the concept of subjectivity, as a component of utterance theory, be included in the process of teaching / learning French as a foreign language.