Gıda sektöründe nesnelerin interneti uygulamalarının değerlendirilmesi ve Ankara ilinde bir uygulama
Evaluation of internet of things applications in the food sector and an application in Ankara province
  1. Tez No: 890194
  2. Yazar: ALİ AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Gıda sektöründe, gıda ürünlerinin bozulma riski çok yüksek olduğu için nesnelerin interneti uygulamaları üretim sürecinden son müşteriye ulaşana kadar izlenebilirliği zorunlu olmaktadır. Türkiye'de Ankara ilinde et ve süt ürünleri sektöründe dijital teknolojilerin adaptasyonu çalışanların ve gıda üretimi yapan işletmelerin eğilimleri ve beklentileri ortaya konması amaçlanmıştır. Literatür taraması ve anket yapılarak gıda sektöründeki son tüketiciye ulaşana kadar olan sürece faydalarının neler olduğu analiz edilmiştir. Ankara'da gıda sektöründe çalışan 209 çalışan bireye Evet/Hayır Çoktan Seçmeli ve 5'li Likert Tipi soruların yer aldığı 79 soru sorulmuştur. Alınan veriler SPSS 27 programında analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında işletme performansı ile kullanılan gıda teknolojilerinin arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre gıda teknolojilerinin işletme performansı ile doğrudan anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In the food industry, since the risk of spoilage of food products is very high, traceability of Internet of Things applications from the production process to the end customer is mandatory. It is aimed to reveal the trends and expectations of employees and food producing businesses in the adaptation of digital technologies in the meat and dairy products sector in Ankara, Turkey. By conducting a literature review and survey, its benefits in the food industry until it reaches the end consumer were analyzed. 79 questions, including Yes/No Multiple Choice and 5-point Likert Type questions, were asked to 209 individuals working in the food industry in Ankara. The data received was analyzed in the SPSS 27 program. In the analysis results, it was determined that there was a positive and significant relationship between business performance and the food technologies used. According to the analysis results, it was revealed that there is a direct significant relationship between food technologies and business performance.