COVID-19 pandemi sürecinde görsel sanatlar dersinin uzaktan eğitim yöntemiyle yapılmasına ilişkin öğretmen görüşleri (Başakşehir örneği)
Teachers' opinions on teaching the visual arts course via distance education method during the COVID-19 pandemic (Başakşehir example)
  1. Tez No: 890200
  2. Yazar: GÜLTEN DEMİR BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 pandemi döneminde görsel sanatlar öğretmenlerinin, çevrimiçi olarak verilen görsel sanatlar derslerinin öğretimi ve uygulanabilirliğine ilişkin görüşleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tanımlayıcı (betimsel) tarama yöntemine göre yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2024 yıllarında İstanbul ili Başakşehir ilçesinde bulunan devlet okullarında görev yapan 65 görsel sanatlar öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veriler, kişisel bilgi formu ile araştırmaya katılanların demografik özellikleri ve“çevrimiçi derslerin görsel sanatlar dersinin uygulanabilirliğine etkisi”konusuna ilişkin sorulardan oluşan ölçme aracı kullanılmıştır. Görsel sanatlar öğretmenlerinden elde edilen verilere göre çevrimiçi olarak verilen görsel sanatlar derslerinin öğretimi ve uygulanabilirliğine ilişkin görüşleri değişkenler açısından anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Görsel sanatlar öğretmenlerinin, çevrimiçi olarak verilen görsel sanatlar derslerinin öğretimi ve uygulanabilirliğine ilişkin görüşleri cinsiyet, öğrenim durumu, okul kademesi ve hizmet süresi gibi çeşitli değişkenler arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, visual arts teachers' attitudes towards the teaching and applicability of visual arts courses given online during the Covid-19 pandemic period were examined in terms of various variables.The research was conducted according to the descriptive scanning method, one of the quantitative research methods.The study group of the research consists of 65 visual arts teachers working in public schools in Başakşehir district of Istanbul province in the 2022-2024 academic years.In the research, data, a personal information form and a measurement tool consisting of questions about the demographic characteristics of the participants and the“effect of online courses on the applicability of the visual arts course”were used. According to the data obtained from visual arts teachers, it was determined that there was no significant difference in terms of variables in their attitudes towards the teaching and applicability of visual arts courses given online. It has been determined that there is no significant difference in the attitudes of visual arts teachers towards the teaching and applicability of visual arts courses given online among various variables such as gender, educational status, school level and length of service.