Niketamid ve Diprofilin kombinasyonunda in vivo bazı hemodinamik değişkenlerin incelenmesi
In vivo examination of some haemodynamic parameters with Nikethamide ve Dyprophylline combination
  1. Tez No: 89021
  2. Yazar: CAVİT KUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
64 ÖZET Niketamid ve Diprofilin Kombinasyonunda tn Vivo Bazı Hemodinamik Değişkenlerin İncelenmesi Bu çalışmada, deneysel olarak oluşturulan solunum sistemi yetmezliklerinde hayvanların yaşama şansım artıracak ve farmakodinamik etkileri yönünden birbirini tamamlaması düşünülen niketamid ve diprofilin' in tek tek ve bir arada kullanılarak, klinik sağaltıma yön verme açısından önemli olan kalp atım sayısı, sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel kan basmcı ile kalp debisi gibi bazı hemodinamik değişkenler üzerindeki etldlerinin in vivo olarak belirlenmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada, canlı ağırlıkları 10 - 25 kg arasında değişen, 2-4 yaşlı karışık cins toplam 32 sağlıklı sokak köpeği kullanılmıştır. Klinik ve Dirofilaria immitis yönünden sağlıklı olarak değerlendirilen köpekler 2 hafta süreyle ad libitum beslenmeye alınmış ve bu süre sonunda sağlıklı olanları seçilerek deneysel çalışmalara dahil edilmiştir. Köpeklerde ksilazin ve tiyopental sodyum anestezisine ek olarak solunum cihazı aracılığında oksijen kısıtlaması ile oluşturulan solunum baskılanmasının şekillendiği dönemde, damar içi ilaç uygulaması yapılmıştır. İlaç uygulama öncesi ile 20 mg/kg niketamid, 20 mg/kg diprofilin, 20 mg/kg niketamid +10 mg/kg diprofilin ve 20 mg/kg niketamid + 20 mg/kg diprofilin uygulama aşamaları (ilaç uygulama aşaması) ile 5'inci, 15'inci, 30'uncu, 45'inci ve 60'ıncı dk'larda gerekli hemodinamik ölçümler gerçekleştirilmiştir. Hemodinamik değişkenlerden kalp atım sayısı değerleri elektrotlar aracılığı ile bağlantılı olan elektrokardiyogram (EKG) monitöründe izlenmek suretiyle, sistolik, diyastolik ve ortalama arteriyel kan basıncı değerleri femoral artere yerleştirilen arter kateterinin transduser aracılığında yine EKG monitöründe sürekli takip edilmesiyle (direkt yöntem), kalp debisi değerleri ise femoral ven üzerinden pulmoner arter' e yerleştirilen balon tipi Swan-Ganz termodilüsyon kateterinin kalp debisi ölçüm monitörü ile oluşturulan bağlantısı (termodilüsyon ölçüm tekniği) aracılığıyla saptanmıştır. Çok yönlü deneysel çalışmalardan elde edilen bireysel bulgular ve istatistiksel uygulamalarla elde edilen veriler esas alınmak suretiyle yapılan değerlendirmelerde: kalp atım sayışım artırma yönünden 20 mg/kg niketamid uygulamasının daha etkili ve diğer gruplar ile arasındaki farkın önemli olduğu (p0,05); ancak, 20 mg/kg diprofilin ve 20 mg/kg niketamid + 20 mg/kg diprofilin uygulamalarının daha etkili olduğu, 20 mg/kg niketamid +10 mg/kg diprofilin kullanımının ise 60 dk'lık süre sonunda normal diyastolik arteriyel kan basmcı değerlerini koruyamadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In Vivo Examination of Some Haemodynamic Parameters with Nikethamide and Dyprophylline Combination In this study, nikethamide and dyprophylline, which were supposed to improve the possibility of survival, and enhance each others pharmacodynamic effects were experimented in animals using artificially occurred respiratoric insufficiencies. Nikethamide and dyprophylline were applied either one by one or together in order to determine their effects on several haemodynamic parameters such as the number of heart rate, systolic, diastolic, mean arterial blood pressure and cardiac output under in vivo conditions. For this purpose, mix sex, 2-4 years old 32 mongrel dogs with live weight range of 10 - 25 kg were used. The dogs with reasonable good health conditions and free of Dirofilaria immitis infestations were fed for 2 weeks by ad libutim feeding style and then the healthy dogs were chosen for experimental work. Nikethamide and dyprophylline were administrated intravenously to the dogs which were put under anaesthesia using xylazine and thiopental sodium in which respiratoric suppression induced by restriction of the oxygen flow via the respiratoric machine. Haemodynamic measurements were conducted before, at the time of application and at the 5th, 15th, 30th, 45th, and 60th minutes after applications of 20 mg/kg nikethamide, 20 mg/kg dyprophylline, 20 mg/kg nikethamide +10 mg/kg dyprophylline and 20 mg/kg nikethamide + 20 mg/kg dyprophylline. Haemodynamic parameters such as, heart rate, systolic, diastolic, and mean arterial blood pressure monitored by electrocardiyogram (ECG) computer using electrodes connected in the first, and transducer placed into femoral artery in the other {direct method). Cardiac output was monitored by a Swan-Ganz thermodilution catheter placed into pulmonary artery through femoral artery {thermodilution technique). According to individual and statistical data obtained from this study, 20 mg/kg nikethamide group was found to be significantly effective (p0,05), but the 20 mg/kg dyprophylline and 20 mg/kg nikethamide + 20 mg/kg dyprophylline treatments were more effective, while 20 mg/kg nikethamide +10 mg/kg dyprophylline treatment were insufficient in keeping the normal diastolic arterial blood pressure stable for 60 minute. The mean67 arterial blood pressure increased more efficiently when 20 mg/kg dyprophylline and 20 mg/kg nikethamide + 20 mg/kg dyprophylline was applied, but the difference between these two groups given above were not significant (p>0,05) (except at the time of application and 5 minutes).