Polikistik over sendromu patogenezinde serum gremlin-1, kemik morfogenetik protein 4 ve 7 seviyelerinin rolü
The role of serum gremlin-1, bone morphogenetic protein 4 and 7 levels in the pathogenesis of polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 890209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDENİ ARPA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Polikistik over sendromu (PCOS) özellikle üreme çağındaki kadınlarda görülme sıklığı giderek artan reprodüktif ve metabolik bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. TGFβ ailesinin üyelerinden BMP-4 ve BMP-7 seviyelerinin PCOS durumunda azaldığını, BMP antagonisti olan gremlin-1 seviyelerinin ise arttığını gösteren az sayıda çalışma mevcuttur. Ancak çalışmalarda bu üç parametrenin ayrı ayrı değerlendirilmiş olup tezin planlandığı tarihte her üç parametrenin de birlikte ele alındığı bir çalışma bilgimiz dahilinde bulunamamıştır. Bu çalışma, PCOS hastalarında gremlin-1 seviyelerinin arttığı, BMP-4 ve BMP-7 seviyelerinin ise azaldığı hipotezi üzerine kurulmuştur. Yaptığımız tez çalışması ile hem literatüre katkı sağlanması hem de PCOS patogenezinde gremlin-1, BMP-4 ve BMP-7 seviyelerinin rollerinin tespitinin yapılması amaçlanmıştır. Tez kapsamında Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Polikliniğine başvuran 40 PCOS'lu kadın, 40 sağlıklı kadın katılımcının hastanede çalışılan kan örneklerinden arta kalan serum örnekleri toplanıp çalışma gününe kadar muhafaza edildi aynı gün ve aynı saatlerde ELISA yöntemi ile çalışıldı. Verilerin elde edilmesi ve istatistik programına aktarılmasından sonra başlangıçta oluşturulan ana gruplar (PCOS, sağlıklı kontrol) ve alt gruplar (VKİ ikili gruplar, VKİ üçlü gruplar, VKİ dörtlü gruplar, LH/FSH oranı 1 eşik değer, LH/FSH oranı 2 eşik değer, LH/FSH oranı 2,5 eşik değer ve PCOS fenotipleri) oluşturuldu. Çalışma sırasında örneklerin BMP-7 düzeyleri, ölçülemedi. Analizler neticesinde; PCOS hastalarında, gremlin-1 ve BMP-4 seviyeleri açısından anlamlı bir farklılık tespit edilemedi. BMP-4 seviyeleri kontrol normal kilolu grupta, PCOS normal kilolu grubuna göre yüksek tespit edilmiştir. PCOS'dan bağımsız olarak preobez/obez grubunda gremlin1 seviyeleri normal kilolu gruba göre daha yüksek olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmamızda elde ettiğimiz veriler, mevcut literatürde PCOS, gremlin-1 ve BMP ilişkisini ortaya koyan çalışmalardan farklıdır. Çalışmamızda diğer çalışmalardan farklı olarak gremlin-1'in PCOS'la ilişkili olmadığı ancak obezite durumundan etkilendiği ortaya konmuştur. Bu farklılığın diğer çalışmalara dahil edilen katılımcı profillerinin VKİ özelliklerinin farklılığından kaynaklanabileceği düşünülmüştür. PCOS ile gremlin-1, BMP-4 ve BMP-7 seviyelerinin arasındaki ilişkinin tespiti, PCOS patogenezinin aydınlatılması için bu alanda yapılacak daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is defined as a reproductive and metabolic disorder that is increasingly common, especially in women of reproductive age. There are a few studies showing that the levels of BMP-4 and BMP-7, members of the TGF-β family, decrease in PCOS, while the levels of gremlin-1, a BMP antagonist, increase. However, these three parameters were evaluated separately in the studies, and at the time the thesis was planned, no study was found to our knowledge that considered all three parameters together. This study was based on the hypothesis that gremlin-1 levels increase and BMP4 and BMP-7 levels decrease in PCOS patients. Our thesis study aimed to contribute to the literature and to determine the roles of gremlin-1, BMP-4 and BMP-7 levels in the pathogenesis of PCOS. Within the scope of the thesis, 40 PCOS women and 40 healthy women who applied to the Gynecology and Obstetrics Clinic of Rize Recep Tayyip Erdoğan University Education and Research Hospital, the remaining serum samples from the blood samples studied in the hospital were collected and kept until the study day and studied with the ELISA method on the same day and at the same hours. After obtaining the data and transferring them to the statistics program, the main groups (PCOS, healthy control) and subgroups (BMI double groups, BMI triple groups, BMI quadruple groups, LH/FSH ratio 1 threshold value, LH/FSH ratio 2 threshold value, LH/FSH ratio 2.5 threshold value and PCOS phenotypes) were created. BMP-7 levels of the samples could not be measured during the study. As a result of the analyses; no significant difference was detected in terms of gremlin-1 and BMP-4 levels in PCOS patients. BMP-4 levels were detected higher in the control normal weight group compared to the PCOS normal weight group. Gremlin-1 levels were found to be higher in the preobese/obese group than in the normal weight group, independent of PCOS. As a result, the data we obtained in our study differ from the studies in the current literature that reveal the relationship between PCOS, gremlin-1 and BMP. Unlike other studies, our study revealed that gremlin-1 is not associated with PCOS but is affected by obesity. It is thought that this difference may be due to the differences in BMI characteristics of the participant profiles included in other studies. More studies are needed in this area to determine the relationship between PCOS and gremlin-1, BMP-4 and BMP7 levels and to elucidate the pathogenesis of PCOS.