Etlik piliçlerde sülfadiazinin farmakokinetiği üzerine çinkonun etkisi
The Effect of zinc pharmacokinetics of sulphadiazine at broiler
- Tez No: 89024
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BAYDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
41 ÖZET Etlik Piliçlerde Sülfadiazinin Farmakokinetiği Üzerine Çinkonun Etkisi Bu çalışmanın amacı, etlik piliçlerde kursağa ve damar içi (Di) 100 mg/kg miktarında ve tek dozda verilen sülfadiazinin farmakokinetiğini belirlemek; bu farmakokinetik değişkenlerden yararlanarak çinko içeren yemle birlikte verildiğinde aralarında farmakokinetik etkileşme olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmada 31 günlük 40 etlik piliç kullanıldı. Hayvanlar civciv olarak alındı. Herhangi bir ilaç ve aşı uygulaması yapılmadı. Civcivler 25 gün boyunca içinde hiç bir ilaç katkısı bulunmayan yemle beslendi. Bu süre sonunda piliçler bir gece aç bırakıldıktan sonra 4 gruba (Grup 1, 2, 3 ve 4) ayrıldı. Grup 1 ve 2'ye kontrol yemi, Grup 3 ve 4'e de 200 ppm çinko katılmış yem 5 gün boyunca verildi. Sülfadiazin Grup 1'deki hayvanlara 100 mg/kg dozunda Dİ verildi. İlaç verilmesini takiben 5., 15., ve 30. dakikalar ile 1., 2., 4., 6., 8., 12., 18. ve 24. saatlerde heparinli tüplere 1'er mi kan alındı. Grup 2 ve 3'e yine 100 mg/kg dozunda sülfadiazin süspansiyon halinde bir sonda yardımı ile doğrudan kursağa verildi. Grup 4'e ise 100 mg/kg dozunda ayarlanan sülfadiazin içme suyuna katılarak verildi. Yalnız Grup 4, ilacı kısa zamanda tüketebilmeleri için bir gece susuz bırakıldı. Her üç gruptan da Dİ uygulamada olduğu gibi (5. dakika hariç) heparinli tüplere kan alındı. Alınan kanlar 3000 devirde 5 dakika santrifüj edilerek plazmaları ayrıldı ve analiz edilene kadar derin dondurucuda (-18 °C) saklandı. Plazma ilaç yoğunluğu spektrofotometrik yöntemle belirlendi. Plazma ilaç yoğunluğu zaman eğrisi iki bölmeli dışa açık modeli gösterdi. Sülfadiazinin Di ve kursağa uygulanması ile belirlenen atılma dönemi yarı ömrü (tı/2p) arasında istatistiki açıdan önemli (p0,05) fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY The Effect of Zinc on Pharmacokinetics of sulphadiazine at Broiler The aim of this study is to determine the pharmacokinetics of sulphadiazine which is given into gizzard and by intravenous (IV) way at the dose of 100 mg/kg and as single dose to broilers and to find out if there are any pharmacokinetics differences on each other when given with zinc including feed. For the study, 31- day old 40 broilers have been used. They have been taken as chicks. No medical substance and vaccination applied. Chicks have been fed on the feed which includes no medical suppliment during 25 days. After this period, broilers have been given no feed for a nigth and then put into 4 groups (Groupl, 2, 3 and 4). During 5 days, Group land 2 have been given the control feed and Group 3 and 4 given 200 ppm zinc added feed. Sulphadiazine has been given at the dose of 100 mg/kg by IV way to the Group 1. After the injection of the drug, 1 ml blood has been taken in heparinized tubes at 5., 15. and 30. minutes and 1., 2., 4., 6., 8., 12., 18. and 24. hours. Group 2 and 3 have been given suspention sulphadiazine by the help of a catheter directly into gizzard, again at the dose of 100 mg/kg. Sulphadiazine has been added to drinking water and given Group 4. Only Group 4 given no water for a night to spend the drug in short time. The same as at IV application (except for 5 minute) blood has been taken in heparinized tubes from all 3 groups. The bloods have been santrifuged for 5 minutes at 3000 rpm and plasmas separated and hidden in a deepfreezer (-18°C) until analysed. Plazma concentrations have been determined by spectrophotometric method. The time curve of plasma concentration showed two-compartment open model. Elimination half life (t1/2p) of the drug, which is determined by application of sulphadiazine by IV and into gizzard, from statistical point, important (p0,05) difference among the pharmacokinetics parameters.