The role of urban green spaces in promoting peace and reconciliation: The case of Mogadishu
Barış ve uzlaşmayı teşvık etmede kentsel yeşıl alanların rolü: Mogadışu örneği
- Tez No: 890298
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ASLI GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, uzun süredir devam eden çatışma ve siyasi istikrarsızlıktan derinden etkilenen Somali'nin Başkenti, Mogadişu'da barış ve uzlaşmayı teşvik etmede kentsel yeşil alanların potansiyelini araştırmaktadır. Parklar ve toplum merkezleri gibi kentsel yeşil alanların, sosyal uyumu artırmada ve çatışma sonrası ortamlarda barış inşasını teşvik etmede nasıl bir rol oynayabileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kapsamlı literatür taraması, kentlilerle yapılan anketler ile topluluk liderleri, hükümet yetkilileri, şehir planlamacıları ve gençler dahil olmak üzere çeşitli paydaşlarla yapılan görüşmeler gibi niteliksel ve niceliksel yaklaşımlardan yararlanan araştırma, bu alanların Mogadişu'daki sosyal etkileşimleri, diyaloğu ve topluluk dayanışmasını kolaylaştırmadaki etkinliğini değerlendirmektedir. Aynı zamanda bu alanların kurulması ve sürdürülmesiyle ilgili zorlukları da incelemektedir. Sonuçlar, kentsel yeşil alanların zihinsel refah, topluluk birliği ve ekonomik büyüme üzerindeki olumlu etkilerini vurgularken, bunların başarılı bir şekilde uygulanmasının önündeki engelleri de kabul etmektedir. Bu çalışma, kentsel yeşil alanların barış inşası sürecinin temel bileşenleri olarak anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve çatışmalardan etkilenen bölgelerde politika oluşturma ve kentsel gelişim girişimleri için değerli bilgiler sağlamaktadır. Mogadişu'da kalıcı barış ve uzlaşmayı teşvik etmek için yeşil alanların kentsel planlama stratejilerine entegre edilmesinin öneminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study delves into the potential of urban green spaces in fostering peace and reconciliation in Mogadishu the capital of Somalia, a city deeply impacted by long standing conflict and political instability. It aims to reveal how urban green spaces like parks and community centres can play a role in enhancing social cohesion and promoting peacebuilding in post-conflict environments. By utilising qualitative and quantitative approaches such as comprehensive literature review, surveys of residents, and interviews with various stakeholders including community leaders, government officials, urban planners, and the youth, the study assesses the effectiveness of these spaces in facilitating social interactions, dialogue and community solidarity within Mogadishu. It also examines the challenges involved in establishing and maintaining these spaces. The results emphasise the positive effects of urban green spaces on mental well-being, community unity and economic prospects while acknowledging obstacles to their successful implementation. This study contributes to an understanding of urban green spaces as essential components in the peacebuilding process, providing valuable insights for policy formulation and urban development initiatives in conflict affected areas. It underscores the importance of integrating green spaces into urban planning strategies to foster lasting peace and reconciliation in Mogadishu.