Adolesan idiopatik skolyozu olan bireylerde spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of spinopelvic parameters in individuals with adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 890297
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Adölesan İdiopatik Skolyozu Olan Bireylerde Spinopelvik Parametrelerin Değerlendirilmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı adölesan idiopatik skolyozlu bireylerde (AİS) spinopelvik parametrelerin değerlendirilmesidir. Materyal- Metot: Çalışmamıza adölesan dönemdeki 207 idiopatik skolyoz tanılı birey dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, Lenke sınıflaması belirlenmiştir. Spinopelvik parametrelerin açı değerleri Cobb yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 14 ± 2 yıl, TKA ortalama 37.47° ± 15.778° ve LLA ortalama 49.74° ± 13.089°'dir. En fazla hasta sayısı 67 kişi ile Lenke tip 5'te bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Spinopelvic Parameters in Individuals with Adolescent Idiopathic Scoliosis Aim: The aim of this study is to evaluate spinopelvic parameters in adolescent idiopathic scoliosis (AIS). Material- Methods: 207 individuals diagnosed with idiopathic scoliosis in adolescence were included in our study. The age, gender, and Lenke classification of the patients were determined. Angle values of spinopelvic parameters were measured using the Cobb method. Results: The average age of the patients is 14 ± 2 years, the average THA is 37.47°± 15.778°, and the average LLA is 49.74° ± 13.089°. The highest number of patients is in Lenke type 5 with 67 people.