Measuring green advertising on green purchase intention with the role of environmental knowledge and green skepticism
Yeşil reklamcılığın yeşil satın alma niyeti üzerindeki etkisinin çevre bilgisi ve yeşil şüpheciliğin rolü ile ölçümü
- Tez No: 890349
- Danışmanlar: PROF. DR. ELA SİBEL BAYRAK MEYDANOĞLU, DOÇ. DR. MEHMET HAKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllarda tüketicilerin yeşil satın alma niyeti, tüketici araştırmalarının popüler alanlarından biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda kurumsal stratejilerini çevresel sürdürülebilirlikle eşleştirmek için işletmeler giderek daha fazla yeşil pazarlamayı benimsemektedirler. Bu tezin amacı, yeşil reklamcılığın yeşil satın alma niyeti üzerindeki etkisi ve bu bağlantıda algılanan çevresel bilginin oynadığı aracılık rolünü ölçmektir. Ayrıca, yeşil reklamcılık ile algılanan çevresel bilgi arasındaki ilişkide yeşil şüpheciliğin düzenleyici etkisi araştırılmaktadır. Bu bağlamda, 127 kişiden çevrimiçi anket aracılığıyla araştırma verisi sağlanmıştır. Verileri incelemek için yapısal eşitlik modellemesi (structural equation modelling, kısaca SEM) kullanılmıştır. Önerilen hipotezler SmartPLS aracılığıyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, consumers' green purchase intention has emerged as one of the popular fields of consumer research. In this context, businesses are increasingly adopting green marketing to match their corporate strategies with environmental sustainability. The aim of this thesis is to measure the effect of green advertising on green purchase intention and the mediating role that perceived environmental knowledge had in this connection. In addition, the moderating effect of green skepticism on the relationship between green advertising and environmental information is investigated. In this context, research data were obtained from 127 people through an online survey. Structural equation modeling (SEM) was used to analyze the data. The proposed hypotheses were tested through SmartPLS.