Fen bilimleri öğretmenlerinin derslerinde problem çözme stratejilerini kullanma düzeylerinin incelenmesi
Examining the levels of science teachers' use of self-regulation strategies in their lessons
- Tez No: 890373
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Fen Bilimleri Öğretmenlerinin Derslerinde Problem Çözme Stratejilerini Kullanma Düzeylerinin İncelenmesi Bu çalışmada, fen bilimleri öğretmenlerinin derslerinde özdüzenleme stratejilerini kullanma düzeylerinin cinsiyet, öğrenim düzeyleri ve mesleki kıdem değişkenlerine göre belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Mardin, Batman, Diyarbakır, Siirt, Gaziantep ve Şanlıurfa illerin merkez ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) bünyesinde görev yapan toplam 800 gönüllü fen bilimleri öğretmeni üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından biri olan betimsel tarama yöntemi kullanıldı. Araştırmanın verileri, ''Problem Çözmede Kullanılan Özdüzenleme Stratejileri Ölçeği'' ile toplandı. Kullanılan ölçek faktör analizine tabi tutuldu. Bu işlemden sonra AMOS programı kullanılarak Doğrulayıcı Faktör Analizi yapıldı. Yapılan analiz uyum indekslerinin literatürün belirlediği sınırlar içinde olduğu görüldü. Araştırma verilerinin analizinde ise SPSS paket programı kullanıldı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi örneklemindeki fen bilimleri öğretmenlerinin problem çözerken birden fazla özdüzenleme stratejilerini sıklıkla kullandıkları, öğrenim düzeyleri, kıdem yılı ve cinsiyet değişkenliklerine göre problem çözmede özdüzenleme stratejilerini kullanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Examining the Levels of Science Teachers' Use of Self-Regulation Strategies in Their Lessons In this study, it was aimed to determine the level of use of self-regulation strategies by science teachers in their lessons according to the variables of gender, education level and professional seniority. This study was carried out on a total of 800 volunteer science teachers working under the Ministry of National Education (MEB) in Mardin, Batman, Diyarbakır and Şanlıurfa city center and their districts. Descriptive survey method, which is one of the quantitative research approaches, was used in the study. The data of the research were collected with the“Scale of Self-regulation Strategies Used in Problem Solving”. The scale used was subjected to factor analysis. After this procedure, Confirmatory Factor Analysis was performed using the AMOS program. As a result of the data analysis, it was seen that the fit indices were within the limits determined by the literature. SPSS package program was used in the analysis of the research data. As a result of the analysis, it was determined that science teachers in the Turkey's Southeastern Anatolia Region sample frequently used more than one self-regulation strategies while solving problems, and there was no statistically significant difference between their use of self-regulation strategies in problem solving according to their education level, seniority and gender variability.