Poliüretan membranlara benzoil peroksit başlatıcısı kullanarak akrilik asit, krotonik asit, akrilamid ve itakonik asit aşılanması
Grafting of acrylic acid, crotonic acid, acrylamide and itaconic acid on polyurethane membranes using benzoil peroxide as an initiator
- Tez No: 93618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHLİKA PULAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
POLİÜRETAN MEMBRANLARA BENZOİL PEROKSİT BAŞLATICISI KULLANARAK AKRİLİK ASİT, KROTONİK ASİT, AKRİLAMİD VE İTAKONİK ASİT AŞILANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Doğan BABAYİĞİT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 2000 ÖZET Bu çalışmada, benzoil peroksit (BO) başlatıcısı kullanılarak akrilik asit (AA), krotonik asit (CA), akrilamid (AAm) ve itakonik asit (IA) ile aşı kopolimerleşmesi yapılarak poliüretanın (PU) su tutma kapasitesi geliştirildi. Belirli sıcaklıklarda AA, CA, AAm ve IA sulu çözeltileri membranlarm içine yerleştirilerek aşılama reaksiyonu gerçekleştirildi. Optimum sıcaklık, polimerleşme süresi, monomer ve başlatıcı konsantrasyonları sırasıyla; AA için 70 °C, 3 h, 1.5 M, 5.0xl0~2 M; CA için 70 °C, 1 h, 1.5 M, 4.0xl0“2 M; AAm için 80 °C, 2 h, 4.0x1 0”2 M, 1.5 M ve IA için 80 °C, 1 h, 4.0x1 0"2 M, 1.5 M bulundu. Aşılanmış membranlar FTIR spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile analiz edilerek görüldü ve PU membranlarm su tutma kapasitesine aşılamanın etkisi şişme ölçümleriyle tespit edildi.11 Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi : 4OS.04.02 : PU, AA, CA, AAm, LA, aşı kopolimerleşme, poliüretan membranlar, SEM, FTIR, denge su içeriği :81 : Doç.Dr. Mehlika PULAT
Özet (Çeviri)
İÜ GRAFTING OF ACRYLIC ACID, CROTONIC ACID, ACRYLAMIDE AND ITACONIC ACID ON POLYURATHANE MEMBRANES USING BENZOYL PEROXIDE AS AN INITIATOR (M.Sc. Thesis) Doğan BABAYİ?İT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 2000 ABSTRACT In the study, to improve water wettability of polyurethane (PU), graft copolymerization with acrylic acid (AA), crotonic acid (CA), acrylamide (AAm) and itaconic acid (IA) was performed using benzoyl peroxide (BO) initiator. The grafting reaction was carried out by placing the membranes in aqueous solutions of AA, CA, AAm ve IA at constant temperatures. Variations of graft yield with time, temperature, initiator and monomer concentrations were investigated. The optimum temperature, polymerization time, monomer and initiator concentrations for AA 70 °C, 3 h, 1.5 M, 5.0x10“ M; for CA 70 °C, 1 h, 1.5 M, 4.0 x 10-2 M; for AAm 80°C, 2 h, 4.0x1 0-2 M, 1.5 M and for IA were found to be 80 °C, 1 h, 4.0xl0”2 M, 1.5 M respectively. The grafting membranes were characterized by FTIR spectroscopy and scanning electron microscopy (SEM) analysis and the effect of grafting on equilibrium water content (EWC) of PU membranes was obtained by swelling measurements. tciffljsiKdCRrrtııiKraı^ DOKUMMrrAXVONIV Science code Key Words Page number Adviser 4OS.04.02 : PU, IA, CA, AA, AAm, graft copolymerization, polyurethane membranes, SEM, FTIR, equilibrium water content 81 Doç.Dr. Mehlika PULAT