Özgül öğrenme güçlüğü tanılı ve tipik gelişim gösteren 11-14 yaş çocukların görsel uzamsal algı ve matematik tutumlarının incelenmesi
Diagnosed with specific learning disabilities and typical development children aged 11-14 showing visual spatial examination of perceptions and attitudes towards mathematics
- Tez No: 890417
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURTEN ELKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Görme, algılamada önemli bir yer tutar. Görme sadece iyi görme olarak değil, aynı zamanda bir beyin işlevi, zihinsel bir süreç olarak da görülür. Bunun nedeni, görsel uyaranların beyinde yorumlanması, analiz edilmesi ve işlenmesidir. Matematik becerilerinde görsel algının şekil-harita ve görsel-zamansal alanlarında karşılaşılan zorluklarla benzerlikler göstermektedir. Öğrenme güçlüğü tanısı alan kişiler ayrıca temel matematiksel ilişkiler ve hesaplamalar veya rakam sembolleri ile ilgili problemlere de sahiptirler. Bu araştırma İstanbul'un Avrupa yakasında yaşayan 11-14 yaş grubundaki 50 özgül öğrenme güçlüğü tanılı çocuklar ile 50 tipik gelişim gösteren çocuklar üzerinde gerçekleşmiştir. Bu araştırmanın verileri rehabilitasyon merkezinde ve ilk okullarda bulunan sınıf ortamında çocuklarla birebir çalışılarak elde edilmiş, verilerin toplanması için Kişisel Bilgi Formu, Sosyodemografik Form, Motor Beceriden Bağımsız Görsel Algı Testi-3 (Motor-Free Visual Perception Test 3- MVPT-3) ve Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda matematik tutum ölçeği puanları, normal gelişim gösteren ve öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklar arasında anlamlı bir farkın olduğu; öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda görsel ayırt etme puanları, çocuklarda şekil zemin puanları, mekânda konum puanları ile ilgi, kaygı, gereklilik, matematik tutum ölçeği puanları arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Özgül öğrenme güçlüğü yaşayan çocuklarda matematik tutum ölçeği puanlarının normal gelişim gösteren çocuklara göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vision plays an important role in perception. Vision is seen not only as good eyesight, but also as a brain function, a mental process. This is because visual stimuli are interpreted, analyzed and processed in the brain. Difficulties in math skills are similar to those encountered in the shape-map and visual-temporal areas of visual perception. People diagnosed with learning disabilities also have problems with basic mathematical relationships and calculations or number symbols. This study was conducted on 50 children with specific learning disabilities and 50 typically developing children aged 11-14 years living on the European side of Istanbul. The data of this study were obtained by working one-on-one with the children in the classroom environment in the rehabilitation center and primary schools. Personal Information Form, Sociodemographic Form, Motor-Free Visual Perception Test-3 (MVPT-3) and Attitudes Towards Mathematics Scale were used to collect the data. As a result of the research, it was found that there was a significant difference between the scores of the mathematics attitude scale, children with normal development and children with learning disabilities; there was a significant relationship between visual discrimination scores, shape ground scores, location in space scores and interest, anxiety, necessity and mathematics attitude scale scores in children with learning disabilities. It was determined that the math attitude scale scores of children with specific learning disabilities were lower than children with normal development.