Effect of Central Bank Governor speeches on financial markets
Merkez Bankası Başkanı konuşmalarının finansal piyasalar üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 890422
  2. Yazar: FATMA SENEM TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN KISACIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, Avrupa Merkez Bankası (AMB), Almanya Merkez Bankası, Fransa Merkez Bankası, İspanya Merkez Bankası ve İtalya Merkez Bankası başkanlarının konuşmalarının OIS getirileri, tahvil getirileri, hisse senedi fiyatları ve döviz kuru üzerindeki etkisini incelemektedir. Bu çalışma, Rigobon and Sack (2004) ve Gürkaynak et al. (2005) tarafından kullanılan iki standart olay çalışması tekniğini kullanarak, finansal piyasaların merkez bankası başkanlarının konuşmalarına duyarlı olduğunu bulmuştur. 5 ila 30 yıl vadeli OIS ve devlet tahvili getirileri, merkez bankası konuşmalarına önemli ölçüde tepki vermektedir. Hisse senedi fiyatları için analiz, Euro Stoxx50, Euro SX7E, Alman DAX30, Fransız CAC40, İspanyol IBEX35 ve İtalyan MIB30'u içermektedir. Pozitif tepkiler gözlemlense de, sonuçlar hisse senedi fiyatları ile para politikası şokları arasında negatif bir ilişkinin var olduğu yönündeki tipik anlayışla uyumludur. Son olarak, döviz kuru, diğer varlıklarla karşılaştırıldığında en az tepki veren varlıktır ve önemli tepkiler, euro-USD döviz kuru üzerinde Avrupa Merkez Bankası başkanının ve Almanya Merkez Bankası başkanının konuşmalarında gözlemlenmiştir. Genel olarak, ulusal merkez bankası başkanları finansal piyasaları etkilemektedir. Farklı varlıklar arasında, ulusal merkez bankası başkanlarının sesleri özellikle etkili olmaktadır. Ancak, çevre ülkelerin merkez bankası başkanlarının konuşmaları bir etkiye sahipken, AMB başkanının konuşmaları genellikle çevre ülkelerin merkez bankası başkanlarının konuşmalarına baskın gelmektedir. Buna karşın, Almanya ve Fransa gibi çekirdek ülkelerin merkez bankası başkanlarının konuşmaları, çoğu zaman AMB başkanının konuşmalarından daha etkili olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of speeches by central bank governors from European Central Bank (ECB), Deutsche Bundesbank, Bank of France, Bank of Spain and Bank of Italy on OIS yields, bond yields, stock prices and exchange rate. Using two standard event study designs via Rigobon and Sack (2004) and Gürkaynak et al. (2005), the study finds that financial markets are sensitive to central bank governor speeches. OIS and sovereign bond yields with maturities from 5 to 30 years respond significantly to central bank speeches. For stock prices, the analysis includes the Euro Stoxx50, Euro SX7E, German DAX30, French CAC40, Spanish IBEX35, and Italian MIB30. Even if there are some positive responses, the results align with the typical understanding that a negative relationship exists between stock prices and monetary policy shocks. Lastly, the exchange rate is the least responsive asset among the others, with significant reactions observed in speeches by the ECB governor and the Bundesbank governor on the euro- USD dollar exchange rate. Overall, national central bank governors affect financial markets. Among various assets, their voices are particularly influential. However, while the speeches of periphery countries' central bank governors have an impact, ECB governor speeches usually dominate those of the periphery countries' central bank governor speeches. In contrast, the central bank governor speeches of core countries, Germany and France, often have more influence than ECB governor speeches.