4 yaş grubu çocuklarda temel hareket eğitiminin motor beceriler üzerine etkisi
The effect of basic movement training on motor skills in 4-year-old children
- Tez No: 890470
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ SERİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmanın amacı 4 yaş grubu çocuklarda temel hareket eğitiminin motor beceriler üzerine olan gelişimin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma evreni İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul Haldun Alagaş Spor Kompleksinde temel hareket eğitimi alan 15 çocuk ve Çekmeköy Spor Kompleksinde temel yüzme eğitimi alan 15 çocuktan oluşmaktadır. Gruplar deney ve kontrol olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Deney grubunu 15 öğrenci, kontrol grubunu ise 15 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubuna temel hareket eğitimi alırken kontrol grubu ise temel yüzme eğitimi almıştır. Katılımcıların motor becerilerinde oluşan değişikliklerin gözlenmesi amacıyla ilk test son test MOBAK-KG (Motorische Basiskompetenzen im Kindergarten) motor beceri testi uygulanmıştır. Ancak uygulanan ölçeğin Türkçe uyarlaması yapılmamış olduğundan öncelikle araştırmanın geçerlik güvenilirlik çalışması yapılmıştır. 4- 6 Yaş grubu yaş çocuklarda ölçeğin geçerlik ve güvenirliğinin incelenmesi için toplam 217 katılımcı araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri, SPSS 26.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler frekans analizi ile ortalama ve standart sapma değerleri alınarak hesaplanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadığı Kolmogorov Smirnov testi ile test edilmiş çarpıklık basıklık değerleri sonucunda yakalama, dengeleme, yuvarlama, tek ayak zıplama değişkenlerin normal dağılım için uygun olmadığı görülmüştür. Bu nedenle bu değişkenler için non-parametrik testler ile devam edilmiş ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Diğer değişkenler için ise parametrik testlerden Paired Samples t-testi ile devam edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the impact of fundamental movement training on motor skill development in four-year-old children. The study's population includes 15 children participating in basic movement training at the Haldun Alagaş Sports Complex of the Istanbul Metropolitan Municipality, and another 15 children enrolled in basic swimming lessons at the Çekmeköy Sports Complex. These participants are divided into two groups: an experimental group and a control group, each consisting of 15 children. The experimental group received fundamental movement training, while the control group was engaged in basic swimming training. To assess the changes in participants' motor skills, the MOBAK-KG (Motorische Basiskompetenzen im Kindergarten) motor skill test was administered both pre- and post-intervention. However, due to the lack of a Turkish adaptation of the scale, a validity and reliability study was initially conducted for the research. A total of 217 participants aged 4 to 6 were involved in this study to examine the validity and reliability of the scale. Data analysis was conducted using the SPSS 26.0 software package. Descriptive statistics, including frequency analysis, means, and standard deviations, were calculated. The normality of the data was tested using the Kolmogorov-Smirnov test, revealing that the variables of catching, balancing, rolling, and single-leg jumping did not conform to a normal distribution. Consequently, non-parametric tests were used for these variables, specifically employing the Wilcoxon Signed Ranks Test. For the other variables, parametric tests, specifically the Paired Samples t-test, were used.