DADLE (D-Ala, D-Leu)-enkefalin opioid peptidinin xenotransplantasyon yapılan beta adacık hücreleri üzerine etkisi
The Effect of DADLE-enkephalin opioidpeptid on the longevity of xenografted islet beta-cells
  1. Tez No: 89048
  2. Yazar: MELDA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Medical Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada, Giessen Justus-Liebeg Üniversitesi Morfoloji Laboratuvan'nda 22 C57BL6J türü fare streptozosinle diabetik hale getirildi. Diabetin oluştuğu klinik bulgu, ağırlık ölçümleri ve kan şekeri ölçümleri ile gösterildi. Lewis türü sıçanlardan izole edilen adacık hücreleri nakil yapılacak fare sayısı na göre sayılıp eşit sayıda petri kaplarına aktarıldı. Fare sayısına göre petri kaplarının yansına kontrol, yansına enkefalinle muamele edilmiş adacıklar ilave edildi. 37 °C'de bir gece inkübasyona bırakıldı. İnkübasyon sonrası adacık hücreleri dabetik farelerin böbrek kapsülü altına nakledildi. Diabetik hayvanlar 3 gruba aynldı. I. gruba 150 adet, II. gruba 140 adet, İÜ. gruba 130 adet adacık nakli yapıldı. Bu gruplar kendi aralannda kontrol grubu ve enkefalinli grup olarak ikiye aynldı. 3 grubun kontrol ve enkefalinli deneklerinde STZ verilmeden önceki bazal ağırlık değerleri ile STZ verildikten sonraki 3. gün ağırlık değerleri arasındaki fark önemli bulunmuştur (P0,05). 20.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this work, we made type 22C57BL6J mice diabetic, using streptozotocin, in Giessen-Justus Liebig University Morphology Laboratory. We showed that the diabetes occured with clinical findings, weight and blood glucose level measurement. The islet cells isolated from Lewis type rats have been counted according to the number of mice which will be transplanted, and transferred into petri dishes. We added control group to the half of dishes and islets treated with enkephalin to the other half according to total mice number. We incubated them at 37 °C for a night. After incubation we transplanted the incubated islets under the kidney capsules of diabetic mice. Diabetic mice were divided tree groups. We transplanted 150 islets to first group, 140 islets to second group and 130 islets to third group. We separated these tree groups to two groups as control and enkephalin treated group between themselves. The differences between basal weights and weights in third day after STZ injection were significant, in control and enkephalin treated mice of tree groups (p0.05).