Çabuk kuvvet ve sprint antrenmanlarının reaksiyon zamanına etkisi
The effects of strenge and speed training on reaction time
- Tez No: 89049
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Araştırmanın amacı çabuk kuvvet ve sprint antrenmanlarının reaksiyon zamanına etkisinin tespit edilmesidir. Araştırma, yaşlan 18-24 arasında değişen, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan 24 erkek öğrenci üzerinde yapılmıştır. Deneklerin yaş ortalamaları çabuk kuvvet grubunda 21.75 ± 1.21 yıl, sprint grubunda 21.75 ± 1.42 yıl olarak tespit edilmiştir. Boy ortalamaları çabuk kuvvet grubunda 1.78 + 0.06 cm, sprint grubunda ise 1.75 ± 0.46 cm olarak belirlenmiştir. Çalışmalarda 8 hafta süresince, haftada 3 gün ( Pazartesi- Çarşamba-Cuma) ve 60 dk olacak şekilde yapılmıştır. Denekler rastgele iki gruba ayrılarak, birinci grup (Çabuk kuvvet grubu) BESYO ağırlık salonunda % 50- 75- 100 şiddetinde 6 tekrarlı maksimal yüklenme yöntemine göre çalıştırılmıştır. İkinci grup (sprint grubu ) ise BESYO Olimpik stadı parkurunda %100 şiddette sprint çalışmıştır. Setler arasında nabızın 120'ye, tekrarlar arasında ise 140 atım dakikaya düşünceye kadar beklendi. Denekler antrenman öncesi ve antrenman sonrası olmak üzere iki ölçüme tabi tutulmuştur. Bu. ölçümlerde deneklerin vücut ağırlığı, relatif pençe, relatif bacak,relatif sırt, anaerobik güç, 3 0m sprint, yağ yüzdesi, sese karşı sağ el, sese karşı sol el ZR, sese karşı sağ ayak, sese karşı sol ayak, ışığa karşı sağ el, ışığa karşı sol el, ışığa karşı sağ ayak, ışığa karşı sol ayak reaksiyon süreleri ölçüldü. Gruplar arası ve Öntest-sontest arasındaki farklılığın tespiti için“t”testi kullanıldı. İki grup arasında vücut ağırlığı ve anaerobik güç parametrelerinde anlamlı bir fark bulunmuştur (P0.05). Çabuk kuvvet grubunda öntest ve sontest arasındaki karşılaştırılmada vücut ağırlığı, relatif pençe, relatif bacak, relatif sırt, anaerobik güç ve 3 Om sprint, vücut yağ yüzdesi parametrelerinde, sese karşı sağ el, sese karşı sol el ZR, sese karşı sağ ayak, sese karşı sol ayak, ışığa karşı sağ el, ışığa karşı sol el, ışığa karşı sağ ayak, ışığa karşı sol ayak reaksiyon sürelerinde anlamlı fark bulunmuştur (PO.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine effects of the explosive and sprint training on reaction time 24 male students attending to the Physical Education on Sports College served as subject. The X age of subjects was 21.75 ± 1.21 year. They divided into two groups accarding to the their training method. One of them was weight training group end other was sprint group. The first group exercised 6 rm for weight training. The secont group exercised sprint training for 8 weeks and 3 days a week. The subjects were tested in pre and pest training. The weight, hand grip strength, back and leg strenght, vertical jump, 30 m sprint, percent body fat, uditory and visual reaction time for hand and food tested. The relative hand grip strenght relative back and leg strength, and anaerobic power were calculated. The 't' test was used for estimating differences between pre and post tests and between groups at the 0.05 confidence level. There were significant differences between two groups for percent body fat and anaerobic power in post test. There were significant differences between pre and post test in weight, hand grip strenght, back and leg strenght, vertikal jump, 30 m sprint, percent body fat, uditory right and left hand reaktion time, uditory right and left foot reaktion time visual right and left hand reaktion time, visual right and left foot reaktion time for weight training group. In the sprint group there were significant differences between pre and post weight, hand grip strenght, back and leg strenght, vertikal jump, 30 m sprint, percent body fat, uditory left hand reaktion time, uditory right and left foot reaktion time visual right and left hand reaktion time, visual right and left foot reaktion time for weight training group. At the end of this study it could be concluded that teh had weight training and sprint training possitive effect on reaction time of the subjects.