Muharip uçak hücum kenarı flap ve mekanizma tasarımı
Combat aircraft leading edge flap and mechanism design
- Tez No: 890506
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Havacılık sektöründe yapılan teknoloji geliştirmeleri, son yıllarda hem askeri hem de sivil alanda büyük ilerlemeler kaydetmiştir. Bu gelişmeler, hava araçlarının mekanik, yapısal ve donanım bileşenlerinde alt ve üst sistem düzeylerinde gerçekleşmektedir. Yapılan iyileştirmeler sonucunda daha verimli, hafif, ergonomik ve ekonomik tasarımlar mümkün olmaktadır. Özellikle kanat kontrol yüzey mekanizmaları gibi önemli sistemlerde yapılan geliştirmeler, hassasiyeti yüksek, uzun ömürlü ve hafif sistemlerin tasarlanmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda, basit ve bileşik planet dişli setlerinin belirli konfigürasyonlarını kullanarak, belirli bir hava aracı için menteşe mekanizması tasarımı yapılması hedeflenmektedir. Menteşe mekanizmaları, hava aracının kanat kontrol yüzeylerinin verimli bir şekilde çalışmasını sağlayan önemli bileşenlerdir. Bu tasarım sürecinde, özellikle dişli setlerinin seçimi ve konfigürasyonunun doğru yapılması, mekanizmanın istenilen performansı sağlaması açısından kritik öneme sahiptir. Havacılık sektöründe yapılan bu tür yenilikçi tasarımlar, genellikle aerodinamik verimliliği artırmayı, yakıt tüketimini azaltmayı ve operasyonel maliyetleri düşürmeyi amaçlar. Ayrıca, güvenilirlik ve uzun ömür gibi faktörler de tasarım sürecinde göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, basit ve bileşik planet dişli setlerinin kullanımı gibi ileri teknoloji bileşenlerinin entegrasyonu, hava araçlarının genel performansını önemli ölçüde artırabilir. Sonuç olarak, havacılık teknolojilerindeki bu tür gelişmeler, sektördeki ilerlemeleri desteklemekte ve gelecekte daha da gelişmiş hava araçları için temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological advancements in the aviation sector have made significant progress in both military and civil fields in recent years. These developments occur at both subsystem and system levels in the mechanical, structural, and hardware components of aircraft. As a result of these improvements, more efficient, lightweight, ergonomic, and economical designs have become possible. Particularly, advancements in critical systems such as wing control surface mechanisms aim to design systems that are highly precise, durable, and lightweight. In this context, it is aimed to design a hinge mechanism for a specific aircraft by using certain configurations of simple and compound planetary gear sets. Hinge mechanisms are crucial components that ensure the efficient operation of an aircraft's wing control surfaces. In this design process, the correct selection and configuration of the gear sets are critical for the mechanism to achieve the desired performance. Such innovative designs in the aviation sector typically aim to increase aerodynamic efficiency, reduce fuel consumption, and lower operational costs. Additionally, factors such as reliability and longevity should also be considered during the design process. Therefore, the integration of advanced technological components such as simple and compound planetary gear sets can significantly enhance the overall performance of aircraft. Consequently, these types of advancements in aviation technologies support progress in the sector and lay the foundation for more advanced aircraft in the future.