Web of scıence veri tabanındaki nöropazarlama çalışmalarının bibliyometrik analizi
Review of academic studies published in the web of science in the field of neuroparketing using bibliometric analysis
- Tez No: 890537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Son dönemde pazarlama alanında giderek yaygınlaşan bir terim olan nöropazarlama, nörolojik çalışmalardan elde edilen verilerin pazarlama ilkeleriyle bütünleştirilmesini ifade etmektedir. Nöroloji ve pazarlama bilimleri arasındaki ilişkiyi kapsayan nöropazarlama (NP), beyin görüntüleme araçları gibi tıbbi uzmanlık gerektiren ileri teknolojilerin ortaya çıkmasıyla birlikte, istatistiksel çalışmaların verilerinin pazarlama ve nörobilim uzmanlarıyla birlikte yorumlandığı bir çalışma alanı olarak ortaya çıkmıştır. Nöroloji, sinir sistemi ve beyin yapısıyla ilgili bir bilim dalıdır. Pazarlama uzmanları, bu bilim dalında geliştirilen yöntemleri pazarlamada kullanarak tüketicilerin satın alma isteklerini nasıl değiştirdiklerini ve hangi pazarlama araçlarının onları etkilediğini anlamaya çalışmaktadır. On yıllar boyunca insan beyni pazarlamacılar tarafından gizemli bir varlık olarak görülmüştür. Nörobilim nihai tüketicilerin davranışlarının ardındaki nedenleri aydınlatırken, nöropazarlama bir markanın imajının, mesajının, ürününün, ambalajının ya da reklam kampanyasının tüketicilerin bilinçaltını ne ölçüde etkilediği ve tüketici kararlarını nasıl etkilediği konusunda yol gösterir. Çalışmada; nöropazarlamanın uygulama alanları ve nöropazarlamada kullanılan araçlar hakkında genel bir bilgi verilmekte olup, Web of Science (WoS) 'da nöropazarlama üzerine literatüre katkı sağlayan akademik çalışmaların bibliyometrik analizlerinin yapılarak, güncel durumunun ortaya çıkarılmasının yanı sıra çalışmalara ışık tutması ve istatiksel bilgiler vermesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The term“neuromarketing”has recently gained considerable currency in the field of marketing. It refers to the integration of data derived from neurological studies with established marketing principles. The field of neuromarketing (NP) encompasses the relationship between neurology and marketing sciences. It has emerged as a field of study where the data of statistical studies are interpreted together with experts in marketing and neuroscience. This is due to the emergence of advanced technologies that require medical expertise, such as brain imaging tools. Neuroscience is a branch of science that pertains to the nervous system and the structure of the brain. Marketing experts employ the methodologies that have been developed in this field to gain insight into how consumers alter their desire to purchase and which marketing tools exert influence over them. For decades, the human brain has been regarded as a enigmatic entity by marketers. While neuroscience elucidates the underlying motivations behind consumer behavior, neuromarketing offers insights into the extent to which a brand's image, message, product, packaging, or advertising campaign affects the subconscious mind of consumers and how it influences consumer decisions. This study aims to provide general information about the application areas of neuromarketing and the tools used in neuromarketing. Additionally, it seeks to illuminate the current state of the literature on neuromarketing in Web of Science (WoS) by conducting a bibliometric analysis of academic studies that contribute to the literature on neuromarketing. Furthermore, it aims to provide statistical information.