Beta-karyofilenin pankreas kanseri hücreleri üzerindeki sitotoksik aktivitesinin araştırılması
Investigation of cytotoxic activity of βeta-caryophyllene on pancreatic cancer cells
- Tez No: 890558
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Beta-Karyofilen (BCP), çeşitli bitkilerden elde edilen ve Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanan doğal olarak oluşan bir seskiterpendir. Kanabinoid CB2 reseptörleriyle etkileşime girerek anti-inflamatuar ve analjezik etkiler gösterir. Çalışmalar, BCP'nin apoptotik hücre ölümünü indüklemek, anti-inflamatuar etkiler göstermek ve klonojenite, göç ve invazyonu inhibe etmek gibi tümör hücrelerinde birçok biyolojik özelliğe sahip olduğunu göstermiştir. Bu seçici kanser hücrelerini hedefleme yeteneği, BCP'nin kanser tedavisi için umut verici bir terapötik aday olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada, BCP'nin MIAPaCa-2 pankreas kanseri hücreleri üzerindeki etkileri, terapötik performansı artırma potansiyelini değerlendirmek amacıyla kemoterapötik ajan Etoposid ile birlikte incelendi. MIAPaCa-2 hücre hatları için BCP'nin IC50 değerleri 58 µg/mL iken, etoposidin IC50 değeri 10.7 µM idi. BCP ve etoposid kombinasyonu, yalnızca tek başına tedavilere kıyasla MIAPaCa-2 hücrelerinde daha yüksek bir hücre ölümü insidansına yol açtı. BCP ayrıca MIAPaCa-2 hücre hatlarında survivin ve c-Myc'nin ifade seviyelerini baskılarken kaspaz-3'ün ifade seviyesini artırdı ve bu etkiler etoposid ile birlikte kullanıldığında daha da arttı. BCP, yalnızca MIAPaCa-2 hücrelerinde sitotoksik etkiler göstermekle kalmadı, aynı zamanda etoposidin anti-proliferatif etkilerini de artırarak normal hücreler üzerinde daha az olumsuz etki gösterdi.
Özet (Çeviri)
Beta-Caryophyllene (BCP) is an organic sesquiterpene composite derived from multiple plants and authorized by the Food and Drug Administration (FDA). It interacts with cannabinoid receptors CB2, exhibiting analgesic and anti-inflammatory effects. Many researches have demonstrated that BCP exhibits a variety of biological effects in tumor cells, including inducing apoptotic cell death, exerting anti-inflammatory effects, and inhibiting clonogenicity, migration, and invasion. This special approach on cancer cells suggests that BCP is a hopeful therapeutic option for cancer treatment. Within this study, the influence of BCP on MIAPaCa-2 pancreatic cancer cells were examined in conjunction with the chemotherapeutic agent Etoposide to assess its potential to enhance therapeutic performance. The IC50 values of BCP for MIAPaCa-2 cell lines were 58 µg/mL, while etoposide had an IC50 of 10.7 µM. The combination of etoposide and BCP led to a higher occurrence of cell death in MIAPaCa-2 cells compared to either treatment alone. BCP additionally inhibited the levels of gene expression c-Myc and survivin, concurrently boosting the level of caspase-3 in MIAPaCa-2 cell lines, with these impacts being intensified when combined with etoposide. BCP demonstrated cytotoxic effects on MIAPaCa-2 cells and augmented the anti-growth effects of etoposide when combined, showing reduced unfavorable effects on normal cells.