Öykü anlatan bir kitle iletişim aracı olan radyonun Türkiye'deki değişimi
Radio's which is a narrator mass communication vehicle channing process in Turkey
  1. Tez No: 89056
  2. Yazar: SERHAT KAYMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN GÜLERYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Radyo yayıncılığı uzun ve saygıdeğer bir geçmişe sahiptir. Bu bağlamda, bu çalışma öykü anlatma aracı olan radyonun değişim sürecini Kıta Avrupası ülkeleri ve Türkiye'de araştırmaktadır. Bu çalışma, radyonun yirminci yüzyıldaki değişim sürecini değerlendirmektedir. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışma genel olarak tanıtılmakta, amaç ve varsayımları açıklanmaktadır. Birinci bölümde bir kitle iletişim aracı olan radyo, kitle iletişim sürecinde değerlendirilmektedir. İkinci bölümde, radyonun Kıta Avrupası'ndaki değişim süreci araştırılmakta ve değişimin sonuçlan değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde, radyonun Türkiye'deki değişimi araştırılmaktadır. Sonuç bölümünde ise, tez çalışması genel olarak değerlendirilmekte ve Türkiye'deki radyo yayıncılığı için yeni bir kurumsal düzenleme önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Radio Broadcasting has a long and venerable tradition. In this contex, this study has researched radio's as an narrator medium channig process in Europe and Turkey. This study has researched radio's channing in 20 th century. This study has divided five chapters. In Introduction chapter, the study is to acquaint and denishes aim and argument. In the first chapter radio has evoluated in mass communication process. In the second chapter, radio's channig process has been researched in Europe. In the third chapter, this process has evaluated in Turkey. In the final chapter, this study has evaluated generally and the writer will propose a new organizations for radio broadcasting in Turkey.