Kasımoğlan Destanı
Kasımoğlan Legend
- Tez No: 89057
- Danışmanlar: PROF. DR. İSA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
247 ÖZET Türk halk edebiyatı Türk milletinin samimi duygu, düşünce, hayal ve heyecanlarının sade bir dil ile ifadesidir. Halkın estetik ihtiyaçlarına tercüman olan halk edebiyatı, bütün yönleriyle halkın hayat tarzını yansıtır. Efsane, destan, masal, halk hikâyesi, fıkra, atalar sözü, türkü vb. gibi mahsuller halk edebiyatının birer parçasıdır. Destan, bir boy ulus (kavim) veya millet hayatında tam estetik hüviyet kazanmamış eser sayılan efsanelerden sonra nazım şeklinde ortaya çıkan en eski halk edebiyatı mahsullerinden biridir. Ülkemizde Türk destan ve destâncılık geleneği üzerine yapılan araştırmalar Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlıklarını kazanmalarıyla birlikte yeni çalışma sahaları eklenmiştir. Biz de yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmamızda Türkmenistan Türk Destanlarından“Kasımoğlan Destânı”nı çeşitli yönleriyle incelemeye çalıştık. Türkmen halk edebiyatı XVIII. asırda yazılı edebiyat olarak ortaya çıkmadan önce uzun ve köklü bir sözlü edebiyat geleneğine sahipti. Orta Asya Türk destanlarının genelinde olduğu gibi Türkmen sözlü halk edebiyatı döneminde ortaya çıkan Türkmen destanlarının temelinde de İslamiyet'ten önceki dönemin tesiri büyüktür. Çalışmamızın konusu olan“Kasımoğlan Destanı”da sözlü halk edebiyatı dönemine ait bir destandır. Türkmen halk destanları, halkın kahramanlık, vatanseverlik, halka, yurda, aileye, birbirlerine sadakat duygularını asırlarca işleyen edebiyat eserleridir.“Kasımoğlan Destânfnda Kâzı m' in oğlu Kasım'ın olağanüstü bir şekille doğumuyla başlayan ve onun bir kitap Yemen padişahının kızının resmini görüp âşık olmasıyla gelişen olaylar anlatılmaktadır. Kasım destan boyunca âşık olduğu kıza kavuşmak için çeşitli zorlukları aşar ve destanın sonunda Katran Şahla girdiği savaşı kazanarak sevgilisine kavuşur. Destanın ana kahramanı Kasım destan boyunca karşılaştığı zorlukları olağanüstü özellikleri yardımıyla çözer.248 Çalışmamızda Türkmenistan Türkleri destancı lık geleneği, destanların teşekkül devri ve tasnifi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Ayrıca ”Kasımoğlan Destânı"nı hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Destanın vaka örgüsü, dil üslûp ve şekil özellikleri tanıtılarak destanda yer alan motifler incelenmiştir. Bunların yanı sıra Kasımoğlan Destânı'nın Türkiye Türkçesi'ne aktarımı da çalışmamızın içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca son kısımda sözlük ve kaynakça bölümleri yer almaktadır. Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız çalışmamızın Türk kültürünün gelişimine küçük de olsa bir katkısı bulunması dileğimizle...
Özet (Çeviri)
249 SUMMARY Turkish Folk Literature is an expression of the sincere emotions, thoughts and excitements of the Turkish nation with a simple language. Folk Literature, which explains the aesthetic precautions of the society, reflects the life style of the society in all aspects. Legends, epic poems, tales, folk stories, proverbs, folk songs are all a part of folk literature. Epic poems are among the oldest works of folk literature after the legends that are considered as works that couldn't gain a complete esthetical identity in the life of the people (tribes) or the nation. New research fields are added to the researches related with Turkish folk tales and tradition of folk tales when Turkish Republics in Central Asia gained their independence. In this study which we have prepared as a master thesis, we tried to examine the“Folk tale of Kasimoğlu”that is one of the Turkmen folk tales from all aspects. Turkmen Folk Literature had a long and rooted oral literature tradition before it appeared as written literature in XVIIIth Century. The period before Islam affects the Turkmen folk tales that appeared in Turkmen oral folk literature just as the Central Asian folk tales. The“Folk tale of Kasimoğlu”, the subject of our study, belongs to oral folk literature. Turkmen Folk tales talk about heroism, patriotism faithfulness to the society, fatherland, family and to eachother for centuries. In the“Folk tale of Kasimoğlu”events begin with the unnatural birth of Kasim, son of Kazim, and he sees the picture of the Yemen Sultan's daughter and he loves her. During the folk tale, Kasim endures lots of difficulties in order to come together with the girl he loves and at the end of the folk tale, he fights with Katran Shah, winning this fight, he comes together with the girl he loves. The hero of the folk tale, Kasim, gets over the difficulties by the help his unnatural features during the folk tale.250 In our study, information about folk tale tradition of the Turkmen, organization and classification of these folk tales are given. Also detailed information about the“Folktale of Kasimoğlu”is given. The plot organization, language, style and formal features of the folk tale are described and the patterns in the song are examined. In addition to this, the transfer of the Kasimoğlu Folk tale to the Turkish used in Turkey is involved in our study. Also, this study includes a dictionary and bibliography. We hope that our study, which we prepare as a master thesis, contributes to the Turkish culture. T-P. YÜKSEKÖ?RETİM ECUROLü nnKÜMANTASYOM MERKE7İ