Prososyal motivasyon ve kurumsal itibar algısı ilişkisi: Özel sağlık kurumları ve Kızılay çalışanlarına yönelik araştırma
Relationship between prosocial motivation and corporate reputation perception: Research on private health institutions and Kızılay employees
  1. Tez No: 890566
  2. Yazar: MİNE ELAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN GAMZE BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Prososyal motivasyon, içsel bir motivasyon türü olup bireylerin, yardımlaşma, fedakarlık, toplumsal olaylara duyarlı olma gibi davranışlar ile tatmin olmasını sağlamaktadır. Kurumların bünyelerinde geliştirmiş oldukları prososyal motivasyon uygulamaları ile hem fedakâr, yardımsever, duyarlı bir iklim elde edebileceği hem de bu sayede dış paydaşlarına yansıtmış oldukları itibarlarını olumlu yönde etkileyebileceği düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmanın amacı; prososyal motivasyon ile kurumsal itibar algısı arasındaki ilişkinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemi Kahramanmaraş'ta hizmet veren Özel Sağlık Kurumu ve Kızılay'da bulunan çalışanlardan oluşmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Anket çalışmasında; demografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formu, prososyal motivasyon ölçeği ve kurumsal itibar yönetimi ölçeği kullanılmıştır. Toplam 313 anket gönderilmiş ve 277 adet anket değerlendirme kapsamına alınmış, elde edilen veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda çalışmada yer alan çalışanların yaş, mezuniyet durumu, çalıştıkları kurum ve kıdemleri arasında anlamlı farklılaşmanın olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca yapılan Spierman Korelasyon analizi sonucunda prososyal motivasyon ile kurumsal itibar algısı ve alt boyutları arasında orta düzeyde pozitif bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Prosocial motivation is a type of intrinsic motivation that provides individuals to be satisfied with behaviors such as helping, altruism and being sensitive to social events. It is thought that with the prosocial motivation practices they have developed within their organizations, they will be able to achieve an altruistic, helpful, sensitive climate and thus positively affect their reputation reflected to their external stakeholders. Therefore, the purpose of the study is to investigate the relationship between prosocial motivation and the perception of corporate reputation management. The sample of the study consists of the employees in the Private Health Institution and Kızılay serving in Kahramanmaraş. Survey method was used as data collection method. In the survey study; personal information form including demographic information, prosocial motivation scale and corporate reputation management scale were used. A total of 313 questionnaires were sent and 277 questionnaires were included in the evaluation and the data obtained were analyzed with SPSS 22 program. In line with the results obtained, it was concluded that there was a significant difference between the age, graduation status, the institution they work for and seniority of the individuals in the study. In addition, as a result of the Spierman Correlation analysis, it was seen that there is a moderate positive relationship between Prosocial Motivation and the perception of corporate reputation management and the sub-dimensions of corporate reputation management.