Kurumsal politikanın işe yabancılaşma üzerindeki etkisi: Isparta ili PTT çalışanları üzerinden nitel bir analiz
The impact of corporate policy on work alienation: A qualitative analysis on PTT employees in isparta province
- Tez No: 602065
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELVETTİN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Yabancılaşma insanın doğasında olan ve her zaman içinde varlığını devam ettirecek bir uzaklaşma hali olarak tanımlanmaktadır. Yabancılaşma bireyin kendisine, çevresine, topluma, sosyal ve çalışma hayatına yansıyıp olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bireyin işe yabancılaşması kurum içerisinde meydana gelen sorunlar ile yakından ilgilidir. Kurumsal politika kaynaklı görev tanımının eksikliği, rol belirsizliği, adaletsizlik ve iletişimsizlik işe yabancılaşmanın ana sebepleri arasında yer almaktadır. İşe yabancılaşmanın sonuçları ise motivasyonun kaybedilmesi, performansta düşüklükler, yaratıcılığın körelmesi, tatminsizlik, tükenmişlik ve işten ayrılma olarak ortaya çıkıp kuruma mali ve yapısal olarak zarar vermektedir. Bu tez çalışmasının amacı kurumsal politikanın çalışanların işe yabancılaşma düzeyinde nasıl bir etkisi olduğunu saptamak ve işe yabancılaşma düzeyinin en aza indirilmesi için öneriler sunmaktır. Çalışmanın amacı kapsamında Isparta ili PTT Başmüdürlüğü bünyesinde çalışanlarından 34 kişi belirlenerek yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi ile veri elde edilmiştir. Çalışmada verilerin toplanması için kullanılan yöntem; görüşmenin yapısı bakımından yarı yapılandırılmış görüşme, iletişim ve kayıt biçimi bakımından sözel görüşme ve görüşme yapılan birey sayısı bakımından bireysel görüşme tekniği olarak belirlenmiştir. Bu teknik nitel olarak analiz edilmiş derinlemesine görüşme tekniği olarak da adlandırılmaktadır. Görüşme içerisinde çalışanlara 17 soru yöneltilmiş ve cevaplar nitel olarak analiz edilip tablo ve grafikler üzerinde gösterilmiştir. Bu çalışmanın verileri MAXQDA 2020 Analytics Pro programı ile analiz edilmiştir. Kurumsal politikanın çalışanların işe yabancılaşma düzeyinde etkisi var mıdır ana sorusu üzerine yazılan tez çalışmasında elde edilen analiz sonuçları; kurumsal politikanın işe yabancılaşma üzerinde etkisi olduğunu ve bu etkinin çalışanlar üzerinde kurumsal bağlılığın azalması, kuruma karşı güvensizlik, iş tatminsizliği, motivasyon kaybı, performans düşüklüğü ve işe yabancılaşma olarak sonuçlandığı yönünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of alienation is defined as a state of alienation which is inherent in human beings and will continue to exist at all time. Alienation reflects on the individual, his / her environment, society, social and working life and causes negative results. The alienation of the individual from work is closely related to the problems that occur within the institution. Lack of job description based on corporate policy, role ambiguity, injustice and lack of communication are among the main reasons for alienation from work. The consequences of alienation from work are the loss of motivation, low performance, blinding creativity, dissatisfaction, burnout and quitting, causing financial and structural damage to the organization. This thesis aims to determine the effect of corporate policy on the level of alienation of employees and to provide suggestions for minimizing the level of alienation. Within the scope of the aim of the study, 34 persons from the PTT Main Directorate of Isparta province were identified and data were obtained by a semi-structured interview method. The method used for data collection in the study; semi-structured interviews in terms of the structure of the interview, verbal interview in the form of communication and recording, and individual interview technique in terms of the number of individuals interviewed. This technique is also called qualitatively analyzed in-depth interview techniques. In the interview, 17 questions were posed to the employees and the answers were analyzed qualitatively and shown on tables and graphs. The data of this study were analyzed with MAXQDA 2020 Analytics Pro program. The results of the analysis obtained in the thesis written on the question of whether corporate policy has an effect on the level of alienation of employees from work; It is evaluated that corporate policy has an effect on alienation to work and this effect results in decreased corporate loyalty, insecurity towards the company, job dissatisfaction, loss of motivation, poor performance and alienation.