Yüksek basınçlı döküm prosesinde A380 alüminyum alaşımı kullanımının enjeksiyon parametrelerine bağlı deneysel incelenmesi
In the high pressure casting process the use of A380 aluminum alloy dependent on injection parameters experimental investigation
- Tez No: 890591
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KORU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüksek basınçlı döküm yöntemi kullanılarak yapılan üretimlerde parça mukavemetine en fazla etki gösteren faktörlerin başında porozite oranı gelmektedir. Yapılan tez çalışmasında A380 alüminyum alaşımının yüksek basınçlı döküm yöntemi ile farklı döküm parametreleri (kalıp sıcaklığı-döküm sıcaklığı-vakum uygulaması-enjeksiyon basıncı-enjeksiyon hızı) kullanılarak yapılan üretimde optimum döküm parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu uygulama için yassı çekme numunesi oluşturmak üzere 154x10x64 mm. boyutlarında parça üretimi gerçekleştirilen basınçlı döküm kalıbı kullanılmıştır. A380 alüminyum dökümü için 473-523 K olmak üzere 2 farklı kalıp sıcaklığı, 943-1043 K olmak üzere 2 farklı döküm sıcaklığı, 1-3 m/s olmak üzere 2 farklı enjeksiyon 2. Faz hızı, 200 Bar enjeksiyon basıncı ve vakumlu ve vakumsu olmak üzere 16 farklı parametre ile deneysel çalışma planı hazırlanmıştır. Yapılan çalışma planı çerçevesinde döküm içerisinde poroziteye sebep oluşturacak gazların tahliyesi ve havadan nem kapmasına engel olmak üzere örtü flaksı ve gaz alma tabletleri kullanılmıştır. Çalışma planı çerçevesinde 16 farklı parametrede yapılan dökümlerden her parametre için parça yoğunluğunun en fazla olduğu 2 tanesi seçilerek enjeksiyon parametrelerindeki değişikliklerin parçanın mukavemetine etkisini belirlemek üzere çekme testine tabi tutulmuştur. Yapılan çekme numunelerinin yoğunlukları ve porozite miktarları helyum piknometresi ile belirlenmiştir. Farklı enjeksiyon parametrelerine bağlı çekme testi sonuçları ve porozite oranları sonuçlar bölümünde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Porosity rate is one of the most important factors affecting the part strength in the production using high pressure casting method. In this thesis study, it is aimed to determine the optimum casting parameters in the production of A380 aluminum alloy by high pressure casting method using different casting parameters (mold temperature-casting temperature-vacuum application-injection pressure-injection speed). For this application, a die casting mold with dimensions of 154x10x64 mm was used to produce a flat drawing sample. For A380 aluminum casting, an experimental work plan was prepared with 16 different parameters such as 2 different mold temperatures 473-523 K, 2 different casting temperatures 943-1043 K, 2 different injection 2nd phase speeds 1-3 m/s, 200 Bar injection pressure and vacuum application. Within he framework of the work plan, cover flux and degassing tablets were used to evacuate the gases that would cause porosity in the casting and to prevent moisture from the air. Within the framework of the study plan, 2 of the castings made in 16 different parameters were selected for each parameter with the highest part density and subjected to tensile tests to measure the effect of changes in injection parameters on the strength of the part. The density ratios of the tensile samples were determined by gas pycnometer and porosity ratios were also determined with the results of the measurements. The effects of casting parameters on the tensile test results and porosity ratios are analyzed and written in the conclusion and recommendations section.