19 yıl saklamanın kızılçam (Pinus brutia Ten.) tohumlarının çimlenmesine etkisi
19 years of storage effect on germination of Turkish pine (Pinus brutia Ten.) seeds
  1. Tez No: 890636
  2. Yazar: İLYAS ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada 2005 yılında Anamur ve Mersin kesitlerinin farklı yükseltilerinden (0-400 m, 400-800 m, 800-1200 m ve 1200 m üstü) toplanan kızılçam (Pinus brutia Ten.) tohumları 3±1 ºC'de 19 yıl saklanmıştır. Bu tohumlar saklama sonrası laboratuvarda çimlendirilmiş ve seraya ekilmiştir. Laboratuvardaki çimlenme sonrası tohumların çimlenme hızı ve yüzdesi, seraya ekimlerde de fidan çıkma hızı ve fidan yüzdesi hesaplanarak saklamanın etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, Turkish pine (Pinus brutia Ten.) seeds collected from different elevations (0-400 m, 400-800 m, 800-1200 m and above 1200 m) from the Anamur and Mersin regions in 2005 were stored at 3±1 °C for 19 years. After storage, seeds were germinated in the laboratory and sown in a greenhouse. The effect of storage was investigated by calculating the germination rate and percentage of germination of the seeds after germination in the laboratory and the emergence rate and percentage of seedlings in the greenhouse.