Kadim Hint felsefesinde eğitim
Education in ancient Indian philosophy
- Tez No: 890637
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ DOMBAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Kadim Hint felsefesi, eğitim anlayışında derin ve zengin bir miras sunar. Bu tez, özellikle Vedik edebiyat ve Hint-Avrupa külliyatının en eski kaynakları olan metinleri inceleyerek, Hint felsefesinin eğitim kavramını nasıl ele aldığını araştırır. Vedik dönemden başlayarak Vedalar, Upanishadlar ve çeşitli felsefi sistemler üzerinden Hint felsefesinin eğitim anlayışı detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Hint felsefesi, eğitimi sadece bilgi aktarımı olarak değil, aynı zamanda bireyin ruhsal ve zihinsel dönüşüm süreci olarak görür. Vedanta, Samkhya, Nyaya ve Buddhist felsefe gibi çeşitli Hint felsefi okulları, eğitimin hem bireysel özgürlüğe ulaşmada hem de toplumsal yapıların şekillenmesinde oynadığı kritik rolü vurgular. Ayrıca, masalların felsefi ve eğitsel boyutları üzerinde duran bölümlerle, Hint felsefesinin eğitimdeki geleneksel yöntemleri de ele alınmaktadır. Bu çalışma, Vedik metinlerin ve Hint-Avrupa külliyatının eğitimdeki rolünü ve bu felsefi sistemlerin eğitim kavramına getirdiği yenilikleri detaylı bir şekilde tartışır. Yunan paideia'sının kurumsallaşmasında Kadim Hint felsefesinin etkisi olduğu düşünülerek bu çalışma yapılmıştır. Tezin amacı, Hint felsefesinin eğitim anlayışını kapsamlı bir şekilde analiz ederek, bu kadim bilgeliğin günümüzde de ne kadar önemli ve geçerli olduğunu göstermektir.
Özet (Çeviri)
Ancient Indian philosophy offers a profound and rich heritage in understanding education. This thesis examines how Indian philosophy addresses education mainly through the study of Vedic literature and the oldest sources of the Indo-European corpus. The thesis explores the educational views presented in the Vedas, Upanishads, and various philosophical systems starting from the Vedic period. Indian philosophy views education as a knowledge transfer and a spiritual and mental transformation process. Philosophical schools such as Vedanta, Samkhya, Nyaya, and Buddhist philosophy emphasize the critical role of education in achieving individual freedom and shaping societal structures. Additionally, the thesis delves into the philosophical and educational dimensions of storytelling, examining traditional education methods in Indian philosophy. This study provides an in-depth discussion of the role of Vedic texts and the Indo-European corpus in education and the innovative concepts these philosophical systems introduce to the field. This work was undertaken considering the influence of Ancient Indian philosophy on the institutionalization of Greek paideia. The thesis aims to thoroughly analyze the educational views within Indian philosophy and demonstrate the enduring relevance and significance of this ancient wisdom in contemporary times.