İlkokul 4.sınıf Fen Bilimleri dersi 'Besinlerimiz' ünitesinin, 5E modeline dayalı olarak vantrilok kukla ile öğretilmesinin öğrencilerin kavram öğrenmelerine etkisi nedir?
What is the impact of teaching the primary school 4th grade Science course 'Our Food' unit with a ventriloque puppet based on the 5E model on student concept learning?
- Tez No: 890663
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜLTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın temel amacı ilkokul 4.sınıf fen bilimleri dersi“Besinlerimiz”ünitesinin, 5E modeline dayalı olarak vantrilok kukla ile öğretilmesinin öğrencilerin kavram öğrenmelerine etkisini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı güz döneminde Ordu ili, Fatsa ilçe merkezinde bir ilkokulun 4.sınıfında öğrenim gören 46 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada“Besinlerimiz”ünitesi ile 5E modeline uygun olarak 6 haftada toplam 18 saat uygulama gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubunda vantrilok kukla kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak 20 soruluk kavram testi ve 8 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Uygulan kavram testleri IBM SPSS Statistics23 programı ile analiz edilmiş mülakat için deney grubu öğrencilerinden son testte doğru sayısı olarak alt-orta ve üst sıralamada yer alan gönüllü 7 öğrenci seçilmiştir. Mülakatta verilen cevaplar MAXQDA 2020 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda IBM SPSS Statistics23 analiz programına göre 5E modeline dayalı olarak işlenen deney grubu ön test-son test ve kontrol grubunun ön test-son testleri arasında olumlu yönde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Deney ve kontrol grubu ön test-son test sonuçlarına bakıldığında ise deney grubu ile kontrol grubu arasında deney grubu lehine olumlu yönde anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Mülakata katılan 7 öğrenciden altısı vantrilok kukla ile yapılan dersleri faydalı bulduğunu, biri faydalı bulmadığını söylerken öğrencilerin tamamı diğer derslerde vantrilok kukla kullanılmasının faydalı olacağını söylemiştir. Öğrenciler vantrilok kukla ile uygulama yapılan derslerde eğlendiklerini, heyecanlandıklarını ve mutlu olduklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the effect of teaching the“Our Food”unit of the 4th grade primary school science course with a ventriloquist pupon based on the 5E model on students' concept learning. The sample of the research consists of 46 students studying in the 4th grade of a primary school in the center of Fatsa district of Ordu province in the fall semester of the 2023-2024 academic year. A pretest-posttest control group quasi-experimental design was used as the method in the research. In the research, a total of 18 hours of implementation was carried out in 6 weeks with the unit of“Our Food”in accordance with the 5E model. A ventriloquist pupon was used in the experimental group of the research. A concept test consisting of 20 questions and a semi-structured interview form consisting of 8 questions were used as data collection tools in the research. The applied concept tests were analyzed with the IBM SPSS Statistics23 program, and 7 volunteer students who were in the lower-middle and upper rankings according to the number of correct answers in the post-test were selected from the experimental group students for the interview. The answers given in the interview were analyzed with the MAXQDA 2020 program. As a result of the research, a positive significant difference was detected between the pretest-posttest of the experimental group and the pretest-posttest of the control group, which were processed based on the 5E model according to the IBM SPSS Statistics23 analysis program. When the pretest-posttest results of the experimental and control groups were examined, a significant positive difference was detected between the experimental group and the control group in favor of the experimental group. While six of the seven students who participated in the interview found the lessons with ventriloquist pupon useful, one said that he did not find it useful, all of the students said that using ventriloquist pupon in other lessons would be beneficial. Students stated that they had fun and they were excited and happy in the lessons where practice was performed with the ventriloquist pupon.