Arginin metil transferaz inhibitörü-1'in nöroblastom üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of arginine methyl transferase inhibitor-1 on neuroblastoma
  1. Tez No: 890670
  2. Yazar: PINAR SAFARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE SULTAN ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Nöroblastom, çocukluk çağında en sık görülen ve çok heterojen biyolojik, morfolojik, genetik ve klinik özelliklere sahip sempatik sinir sisteminin embriyonal bir ekstrakraniyal solid tümörüdür. Kanserin ileri evrelerinde yaşam oranları %40-50'yi geçememektedir. sisplatin (CDDP) nöroblastom tedavisinde kullanılan ana kemoterapötik ajan olarak bilinmektedir. Protein arginin metiltransferaz 5 (PRMT5), gen transkripsiyonu, sinyal transdüksiyonu, DNA onarım hasarı, hücre proliferasyonu ve diğer biyolojik süreçler dahil olmak üzere çeşitli hücresel süreçleri regüle eden bir enzimdir. Son zamanlarda PRMT5 ekspresyonunun birçok kanserde arttırdığı ve tümörogenezde yer aldığı bildirilmiştir. Arginin metiltransferaz inhibitörü 1 (AMI-1), PRMT'lerin küçük moleküllü bir inhibitörüdür ve akciğer kanseri hücrelerinde sisplatinin terapötik etkinliğini artırabildiği gösterilmiştir. Bununla birlikte selektif bir PRMT inhibitörü olan AMI-1'in nöroblastomda tek başına ve sisplatin ile kombine şekilde uygulandığında PRMT5 gen ve protein ekspresyonları üzerinde antiproliferatif etkisi olup olmadığı bugüne dek belirlenmemiştir. Sunulan bu projede, AMI-1'in insan kökenli KELLY ve SHSY5Y nöroblastom hücrelerinde in-vitro ortamda tek başına ve sisplatin ile kombine uygulanması halinde potansiyel antiproliferatif etki mekanizmaları olabileceğini hücre canlılığı testi, apoptoz analizi, qRT-PCR, Western Blot ve hücre döngüsü analizi yoluyla gösterdik. Bu çalışmada ayrıca DNA metilasyon belirteçlerinin kullanımının prognostik açıdan nöroblastom için yeni ve umut verici bir yöntem olduğu da önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Neuroblastoma is an embryonal extracranial solid tumor of the sympathetic nervous system with very heterogeneous biological, morphological, genetic, and clinical features. In advanced stages of cancer, survival rates cannot exceed 40-50%. Cisplatin (CDDP) is known to be the main chemotherapeutic agent in the treatment of neuroblastoma. Protein arginine methyltransferase 5 (PRMT5) is an enzyme that regulates various processes in cells including gene transcription, signal transduction, DNA repair damage, cell proliferation and other biological processes. Elevated PRMT5 expression levels are reported in many cancers lately which can be due to its involvement in tumorigenesis. Arginine methyltransferase inhibitor 1 (AMI-1) is a small molecule inhibitor of PRMTs and has been shown to increase the therapeutic efficacy of CDDP in lung cancer cells. However, whether AMI-1, a selective PRMT inhibitor, has antiproliferative effects on PRMT5 gene and protein expressions when applied alone or in combination with CDDP in neuroblastoma has not been determined yet. Based on all these information, in our project, we demonstrated that AMI-1 may have potential antiproliferative mechanisms of action in human KELLY and SHSY5Y neuroblastoma cells in vitro when implemented alone and in combination with CDDP by cell viability test, apoptosis analysis, qRT-PCR, Western Blot and cell cycle analysis. In this study, it is also suggested that the use of DNA methylation markers is a new and promising potential prognostic method in neuroblastoma.