Metastazektomi uygulanan kanser hastalarının klinik özellikleri ve metastazektominin sağkalıma katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical features of cancer patients undergoing metastasectomy and survival contribution of metastasectomy
- Tez No: 635387
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞENOL COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Metastazektomi Uygulanan Kanser Hastalarının Klinik Özellikleri ve Metastazektominin Sağkalıma Katkısının Değerlendirilmesi Amaç: Kanser tedavisinde, metastatik hastalığın tedavisi ve yönetimi büyük önem taşımaktadır. Sınırlı bölge ve sayıda metastazı olan kanser hastalarında, başta metastazektomi olmak üzere lokal ablatif tedavilerle yaşam süresinin iyileştirilebileceği hatta kür elde edilebileceği düşünülmektedir (11). Çalışmamızda, metastazektomi uygulanan kanser hastalarının klinik özellikleri ve metastazektominin sağkalıma katkısının araştırılması planlandı. Gereç ve yöntem: Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde 117 metastazektomi uygulanan 91 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Yaş, cinsiyet, primer tümör histolojisi, primer tümörün tanı anındaki evre, primer tümör için verilen tedaviler, metastaz saptanma zamanı, cerrahi uygulama zamanı, nüks varlığı, cerrahi sınır, metastazektomi sonrası verilen tedaviler, tekrarlayan metastazektomi varlığı gibi hastaların klinik ve metastazektomi özellikleri ve sağkalım süre ve oranları incelendi. Bulgular: Ortanca takip süresi 47,13 ay(min:5 max: 166, %95 GA) olarak bulundu. Hastaların ortanca hastalıksız sağkalım süresi 22 ay(14-29), genel sağkalım süresi 72 ay(71-184) olarak hesaplandı. Metakron metastaz saptanan hastaların senkron metastaz saptanan hastalara göre hem hastalıksız sağkalım süresi hem de genel sağkalım süresi belirgin olarak uzun bulundu (p: 0,001).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Clinical Features of Cancer Patients Undergoing Metastasectomy and Survival Contribution of Metastasectomy Purpose: Treatment and management of metastatic disease is of great importance in cancer treatment. It is thought that in cancer patients with limited area and number of metastases, life expectancy can be improved and even cure can be achieved with local ablative treatments, especially metastasectomy (11). In our study, it was planned to investigate the clinical characteristics of cancer patients who underwent metastasectomy and the contribution of metastasectomy to survival. Materials and methods: Ninety one patients who underwent 117 metastasectomies at Akdeniz University Hospital were evaluated retrospectively. Patients' clinical and metastasectomy characteristics such as age, gender, primary tumor histology, stage at the time of diagnosis of the primary tumor, treatments given for the primary tumor, time of metastasis detection, time of surgery, recurrence, surgical margins, treatments given after metastasectomy, presence of recurrent metastasectomy and survival duration and rates were examined. Findings: The median follow-up time was 47.13 months (min: 5 max: 166, 95% CI). The median disease-free survival time of the patients was 22 months (14-29), and the overall survival was 72 months (71-184). Both disease-free survival and overall survival were significantly longer in patients with metachronous metastases compared to patients with synchronous metastases (p: 0.001).