Sınıf öğretmenlerinin ilkokul matematik dersi öğrenme alanlarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Examination of classroom teachers' views on primary school mathematics learning areas
- Tez No: 890708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KASA AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmenlerinin ilkokul matematik dersinde bulunan sayılar, işlemler, geometri, ölçme, veri işleme gibi öğrenme alanlarına/konulara ilişkin görüşlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Sınıf öğretmenlerinin bu öğrenme alanlarına/konulara ilişkin görüşleri öğretiminde aldıkları keyif, duydukları kaygı, verdikleri önem, kendilerini yeterli görme durumları, sarf ettikleri emek, somutlaştırma eğilimleri, programda ayrılan sürede yetiştirme durumları üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Malatya il merkezinde resmi ilkokullarda görev yapan 1896 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırma karma araştırma yaklaşımıyla yürütülmüştür ve hem nicel hem de nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen yedi soruluk“Matematik Öğrenme Alanına Yönelik Görüş Belirleme Anketi”kullanılarak veriler toplanmıştır. Anket için örneklem büyüklüğü formülle belirlenmiş ve 330 sınıf öğretmeni katılımcı olmuştur. Araştırmanın nitel boyutunda durum çalışması modeli benimsenmiştir. Bu bağlamda araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla veriler toplanmıştır. Görüşme için belirlenen katılımcılar seçkisiz örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve 15 sınıf öğretmeni katılımcı olmuştur. Anket verileri SPSS 29.0.2.0 programında ortalama hesaplama yoluyla analiz edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme verileri ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenlerinin sayılar ve işlemler konu alanlarının öğretiminde daha çok keyif aldıkları, başta ölçme öğrenme alanı sonra ise geometri ve işlemler konu alanlarının öğretiminde daha çok kaygı duydukları, sayılar ve işlemler konularının öğretimine daha çok önem verdikleri, sayılar ve işlemler konularının öğretiminde kendilerini daha çok yeterli gördükleri, başta işlemler sonra sayılar konu alanlarının öğretiminde daha çok emek sarf ettikleri, başta sayılar sonra işlemler ve geometri konu alanlarının öğretiminde daha çok somutlaştırma yaptıkları, işlemler konu alanının öğretiminde programda ayrılan sürede yetiştirmekten daha çok endişe duydukları görülmüştür. Yapılan görüşmelerle ise bu durumların sebeplerine dair sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the views of classroom teachers on learning areas/topics such as numbers, operations, geometry, measurement, data processing in primary school mathematics course. The opinions of classroom teachers on these learning areas/topics were examined in terms of the pleasure they take in teaching, the anxiety they feel, the importance they attach, their self-sufficiency, the effort they put in, their tendency to concretize, and their ability to catch up in the time allocated in the program. The population of the study consisted of 1896 classroom teachers working in official primary schools in Malatya city center. The sample of the study was determined by simple random sampling method and easily accessible sampling method. The research was conducted with a mixed research approach and both quantitative and qualitative research methods were used. In the quantitative dimension of the study, the survey model was adopted. Data were collected using the seven-question“Questionnaire for Identifying Opinions on Mathematics Learning Domain”developed by the researcher. The sample size for the questionnaire was determined by formula and 330 classroom teachers participated. In the qualitative dimension of the study, the case study model was adopted. In this context, data were collected using a semi-structured interview form created by the researcher. The participants for the interview were determined by the convenience sampling method, one of the random sampling methods, and 15 classroom teachers participated. The questionnaire data were analyzed by mean calculation in SPSS 29.0.2.0 program. Semi-structured interview data were analyzed by descriptive analysis method. As a result of the research, it was seen that classroom teachers enjoyed teaching numbers and operations subject areas more, had more anxiety in teaching measurement learning area first and then geometry and operations subject areas, gave more importance to teaching numbers and operations subjects, considered themselves more competent in teaching numbers and operations subjects, made more effort in teaching operations and then numbers subject areas, made more concretization in teaching numbers and then operations and geometry subject areas, and were more concerned about the time allocated in the program in teaching operations subject area. In the interviews, results were obtained about the reasons for these situations.