İlkokul 4. sınıf öğrencilerinin yazma kaygısı ve yazmaya yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of writing anxiety and attitudes toward writing in 4th grade primary school students
- Tez No: 890709
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK KASA AYTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma kaygısı ve yazmaya ilişkin tutumlarını cinsiyet, anne ve baba eğitim durumu, aylık kitap okuma sıklığı gibi faktörlere göre incelemektir. Ayrıca, yüksek yazma kaygısı yaşayan öğrencilerin bu kaygıların nedenlerini belirlemek hedeflenmiştir. Araştırmada karma yöntemin açıklayıcı ardışık deseni kullanılmıştır. Nicel veriler için Tavşanlı, Bilgin ve Yıldırım (2019) tarafından geliştirilen“Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği”ve Katrancı ve Temel (2018) tarafından geliştirilen“İlkokul Öğrencilerine Yönelik Yazma Kaygısı Ölçeği”uygulanmış; nitel veriler için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel veriler aritmetik ortalama, standart sapma hesaplamaları, tek yönlü ANOVA, t testi ve Pearson korelasyon analizi yöntemleriyle, nitel veriler ise içerik analiziyle incelenmiştir. Örneklem, 2023-2024 eğitim öğretim yılında Nevşehir ili Merkez ilçesindeki 753 ilkokul 4. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Ayrıca kaygı düzeyi yüksek 21 öğrenci ile görüşme yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin yazma kaygı düzeylerinin düşük olduğunu ve cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermediğini; ancak anne-baba eğitim durumu ve aylık kitap okuma sıklığına göre anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Yazma tutum puanları cinsiyete göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Kız öğrencilerin yazma tutum puanları anlamlı olarak erkek öğrencilerden daha yüksektir. Yazmaya ilişkin tutumlar, anne eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermezken, baba eğitim durumu ve aylık kitap okuma sıklığına göre anlamlı farklılık göstermiştir. Araştırma sonucunda, ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin yazma tutumları ile yazma kaygıları arasında ilişki bulunmamıştır. Kız öğrencilerin yazmaya yönelik tutumu erkeklerden daha olumludur. Öğrenciler yazma sürecinde olumlu duygular yaşadıklarını, ancak öğretmenlerin değerlendirmesi, arkadaşların tepkileri, yazının kalitesi, başarılı olma isteği, yazma hızı ve süresi gibi faktörlerden kaynaklı kaygılar yaşadıklarını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine fourth-grade elementary students' writing anxiety and attitudes towards writing based on factors such as gender, parental education level, and monthly reading frequency. Additionally, it aims to identify the reasons behind the writing anxiety of students who experience high levels of anxiety. The research employs a sequential explanatory design within a mixed-methods approach. For quantitative data, the“Attitude Scale Towards Writing”developed by Tavşanlı, Bilgin, and Yıldırım (2019) and the“Writing Anxiety Scale for Elementary School Students”developed by Katrancı and Temel (2018) were used, while qualitative data were collected through a semi-structured interview form. Quantitative data were analyzed using arithmetic mean, standard deviation calculations, one-way ANOVA, t-tests, and Pearson correlation analysis, while qualitative data were analyzed using content analysis. The sample consisted of 753 fourth-grade students from the central district of Nevşehir during the 2023-2024 academic year, and interviews were conducted with 21 students who exhibited high levels of anxiety. The findings indicate that students' writing anxiety levels are low and do not show significant differences based on gender. However, significant differences were observed based on parental education levels and monthly reading frequency. Writing attitude scores vary significantly by gender, with female students having higher scores compared to male students. While writing attitudes do not differ significantly by maternal education level, significant differences were found based on paternal education level and monthly reading frequency. The study concludes that there is no relationship between students' writing attitudes and writing anxiety. Female students have a more positive attitude towards writing compared to male students. Students reported experiencing positive emotions during the writing process but also mentioned anxiety related to factors such as teacher evaluations, peer reactions, writing quality, desire for success, and the speed and duration of writing.