Ergenlerde beden algısı ile akran zorbalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between body image perception and peer bullying in adolescents
- Tez No: 890757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR YILDIRIM HACIİBRAHİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Sosyoloji, Education and Training, Psychology, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ergenlerin beden algısı ile akran zorbalığı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemi, Giresun ilindeki 2125 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiş ve herhangi bir değişkene manipülasyon uygulanmadan nedensel karşılaştırma ve korelasyon çalışması olarak desenlenmiştir. Veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Zorbalık Mağduriyeti Ölçeği”ve“Beden Saygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, ergenlerin fiziksel görünüm, beden ağırlığı ve atıflarının zorbalık mağduriyeti puanlarını anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda, beden saygısı puanlarının genel zorbalık mağduriyeti puanları ve alt ölçekleri ile negatif korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Cinsiyet, görünüş ile alay edilme durumu, ders başarısı, anne-baba eğitim durumu gibi demografik değişkenlerin, beden saygısı ve zorbalık mağduriyeti puanları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir. Ergen kızların beden saygısı ve görünüm puanlarının ergen erkeklerden daha yüksek olduğu, ancak doğrudan mağduriyet puanlarının ergen erkeklerden daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Araştırma, ergenlerin fiziksel görünüm ve beden algısının akran zorbalığı mağduriyetinde belirleyici bir etken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the relationship between adolescents' body image and peer bullying. The sample of the research consists of 2125 high school students in Giresun province. The research was carried out in two stages and was designed as a causal comparison and correlation study without manipulation of any variable.“Personal Information Form”,“Multidimensional Bullying Victimization Scale”and“Body Esteem Scale”were used as data collection tools. According to the findings of the study, it was determined that adolescents' physical appearance, body weight and attributions significantly affected their bullying victimization scores. It was also found that body esteem scores were negatively correlated with overall bullying victimization scores and subscales. It was determined that demographic variables such as gender, appearance being ridiculed, academic success, and parents' education level showed statistically significant differences on body esteem and bullying victimization scores. It was found that the body esteem and appearance scores of adolescent girls were higher than those of adolescent boys, but their direct victimization scores were lower than those of adolescent boys. Research shows that adolescents' physical appearance and body image are one of the determinants of peer bullying victimization.