Canlılar dünyası ve kuvvetin ölçülmesi ve sürtünme kuvveti ünitelerinde uygulanan jigsaw ve 5e öğrenme döngüsü modelinin çeşitli değişkenler açısından karşılaştırılması
The comparison of jigsaw technique and the 5e learning cycle model applied in the world of living and measuring force and friction units
  1. Tez No: 890758
  2. Yazar: AYŞE GÜL KAŞIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İlköğretim 5.sınıf Fen Bilimleri dersinde“Canlılar Dünyası'' ve ”Kuvvetin Ölçülmesi ve Sürtünme Kuvveti'' ünitelerinin öğretiminde jigsaw I tekniği ve 5E Öğrenme Döngüsü Modelinin başarı, motivasyon, iletişim becerileri, bilişsel süreç becerileri yönünden karşılaştırılmasını sağlamaktır. Bu araştırmada, ön test-son test uygulamalı yarı deneysel desen benimsenmiştir. Jigsaw I ve 5E ÖDM'nin uygulandığı iki deney grubu bulunmaktadır. Araştırma sürecinde belirlenen okulda hâlihazırda oluşturulmuş 5.sınıf öğrencileri üzerinde çalışma yapılmıştır. Her iki grupta da çalışma öncesi ve sonrası aynı testler uygulanarak ölçümler yapılmıştır.Eğitim öncesi jigsaw I tekniği uygulanacak deney grubu ile 5E ÖDM uygulanacak deney grubuna CDBT, KÖSBT, FÖYMÖ, BSBT, ÖÖİA uygulanmış ve bu ölçekler açısından deney grupları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Jigsaw I tekniği uygulanan deney grubunun ve 5E ÖDM uygulanan deney grubunun CDBT, KÖSBT, FÖYMÖ, BSBT, ÖÖİA ön test ve son test sonuçları kendi grupları içinde incelendiğinde son test puanlarının ön test puanlarından yüksek olduğu görülmüştür. Jigsaw I tekniği ve 5E ÖDM uygulanan deney gruplarının CDBT, KÖSBT, FÖYMÖ, BSBT, ÖÖİA son test puanları karşılaştırıldığında ise, gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırma ile elde edilen verilere göre, jigsaw I tekniği uygulanan 5/G sınıfı ile 5E ÖDM uygulanan 5/H sınıfında başarı testleri, bilimsel süreç beceri testi, iletişim anketi ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçekleri bakımından benzer sonuçlar elde edilmiştir. İki deney grubu arasında ölçülen özellikler açısından anlamlı bir fark oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim is to compare the jigsaw technique and the 5E Learning Cycle Model in terms of achievement, motivation, communication skills, and cognitive process skills in the teaching of the“the World of Living Things”and“Measurement of Force and Friction Force”units in the 5th grade Science course. In this study, a pre-test/ post-test/ quasi-experimental design was adopted. There are two experimental groups in which the jigsaw technique and the 5E Learning Cycle Model were applied. The study was conducted on the 5th-grade students already formed in the designated school during the research process. Measurements were taken by applying the same tests before and after the study in both groups. Before the education, CDBT (Living things Achievement Test), KOSBT (easurement of Force and Friction Force Test), FOYMO (Motivation Scale For Learning Science ), BSBT (Scientific Process Skills Test), OOIA (Teacher- Student Communication Questionnaire) were applied to the experimental group in which the jigsaw technique would be applied and the experimental group in which the 5E Learning Cycle Model would be applied, and no significant difference was found between the experimental groups in terms of these scales. When the pre-test and post-test results of the experimental group in which the jigsaw technique was applied and the experimental group in which the 5E Learning Cycle Model was applied were examined within their groups, it was observed that the post-test scores were higher than the pre-test scores. When the post-test scores of the experimental groups in which the jigsaw technique and the 5E Learning Cycle Model were applied were compared, no significant difference was found between the groups. According to the data obtained from the study, similar results were obtained in terms of achievement tests, scientific process skill test, communication questionnaire, and motivation scales towards science learning in the 5/G class in which the jigsaw technique was applied and the 5/H class in which the 5E Learning Cycle Model was applied. No significant difference was found between the two experimental groups in terms of the measured characteristics.