Ergenlerde din dışı yönelim, dine ilgisizlik ve din öğretiminde iletişim becerilerinin incelenmesi
Analysis of adolescents' non-religious tendency, apathy towards religion and communication skills in religious education
- Tez No: 890771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KANGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Hizmetlerinde İletişim ve Tebliğ Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, ergenlerin din dışı yönelimlerini ve dine karşı ilgisizliklerini ortaya koymak ve bu tarz din dışı yönelimler ve dine ilgisizlik gösteren öğrencilere din eğitimi ve öğretiminde öğretmenlerin sahip olması gereken etkili iletişim becerilerinin neler olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışmada nitel araştırma tekniklerden biri olan doküman analizi kullanılmıştır. Bu araştırmada konu ile ilgili yapılan çalışmalar gözden geçirilerek öncelikle ergenliğin gelişim dönemleri, din dışı yönelimler, dine ilgisizlik çeşitleri ve öğretmen iletişim becerileri farklı çalışmalarla analiz edilmiş ve konuya dair kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Bir sonraki bölümlerde din eğitimi ve öğretiminde etkili iletişim becerileri ele alınmıştır. Burada kaynak, mesaj, kanal ve alıcı temelli iletişim çeşitli alt başlıklarla detaylandırılmıştır. Son olarak din dışı yönelim ve dine ilgisiz ergenlere din öğretiminde karşılaşılan iletişim engelleri ve çözüm önerileri çeşitli bulgularla ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal adolescents' non-religious orientations and lack of interest in religion, and to reveal what effective communication skills teachers should have in religious education and teaching to students who show such non-religious orientations and lack of interest in religion. In this study, document analysis, one of the qualitative research techniques, was used. In this research, studies on the subject were reviewed and firstly, the developmental periods of adolescence, non-religious orientations, types of indifference to religion and teacher communication skills were analyzed with different studies and a conceptual framework on the subject was created. In the next sections, effective communication skills in religious education and training are discussed. Here, communication based on source, message, channel and receiver is detailed under various subheadings. Finally, communication obstacles and solution suggestions encountered in teaching religion to adolescents who are non-religious and uninterested in religion have been tried to be revealed with various findings.