Romatoid artrit hastalarında VEGF, IL-6, TNF-ALFA, Kallistatin ve Oksidatif Stres parametreleri düzeylerinin incelenmesi
Examination of VEGF, IL-6, TNF-ALFA, kallistatin and Oxidative Stress parameters levels in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 890791
  2. Yazar: SUATNUR ŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Romatoid Artrit (RA), kronik ve ağrılı bir inflamatuar artrittir. Otoimmünite kaynaklı RA hastalığı, inflamasyon, oksidatif stres ve neovaskülarizasyon ilişkili bir patogeneze sahiptir. Neovaskülarizasyon ilişkili ve anjiyogenezde rolü olduğu bilinen kallistatinin RA hastalığının patofizyolojisinde etkili olacağı düşünülmüş ancak etki mekanizması henüz ortaya konmamıştır. Mevcut çalışmada amaç, serum Interlökin 6 (IL-6), Tümör Nekroz Faktör-alfa (TNF-α), Kallistatin, Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF), Total Antioksidan Status (TAS), Total Oksidan Status (TOS), Malondialdehit (MDA) düzeylerinin ölçülmesi ile bu parametrelerin hastalık şiddetiyle ve klinik parametrelerle olan ilişkisini incelemektir. Çalışma grupları, DAS28 hastalık aktivite ölçeği skorlamasına göre belirlenmiş 25 remisyon RA hastası, düşük hastalık aktivitesi gösteren 25 RA hastası, orta-ağır hastalık ativitesi gösteren 30 RA hastası olacak şekilde üç grup şeklinde oluşturuldu. Ayrıca hasta grupları ile yaş ve cinsiyet uyumlu sağlıklı 25 birey kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Serum IL-6, TNF-α, kallistatin, VEGF düzeyleri ELISA yöntemiyle, serum TAS ve TOS düzeyleri kolorimetrik yöntemle ile çalışıldı. Oksidatif Stres İndeksi TOS/TAS*100 şeklinde hesaplandı. Serum MDA düzeyleri Hammode ve arkadaşlarının modifiye ettiği çift kaynatma esasına dayalı yöntem ile spektrofotometrik olarak ölçüldü. Veriler IBM SPSS versiyon 22.0 ile analiz edildi. Hastalık şiddetine göre oluşturulan gruplarda, IL-6 ve TNF-α, kontrol grubuna kıyasla diğer tüm çalışma gruplarında ve IL-6 remisyon grubuna kıyasla orta-ağır gruplarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek; kallistatin kontrol grubuna kıyasla düşük ve orta-ağır aktiviteli gruplarda ve remisyon grubuna kıyasla orta-ağır gruplarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek; VEGF ise aktif hastalık grubu olan orta-ağır gruplarda diğer çalışma gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek; TOS ve OSI, kontrol grubuna kıyasla düşük aktiviteli gruplarda ve orta-ağır aktiviteli gruplarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek; MDA düzeyleri ise orta-ağır gruplarda, diğer çalışma gruplarına kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Kallistatin ile IL-6, TNF-α, TOS, OSI, MDA ve rutin biyokimyasal markırlar olan C-reaktif Protein (CRP) ve sedimantasyon düzeyleri arasında düşük-orta düzeyde pozitif yönde korelasyon olduğu görülmüştür. RA hasta gruplarında yapılan ROC analizi için IL-6, TNF-α, TOS, OSI, MDA için eğri altında kalan alan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Kallistatin için 53 kesim değerine göre duyarlılığı %81,8 ve özgüllüğü %80,3 olarak hesaplanmış ve EAA 0,801 olarak bulunmuştur. Literatürde ilk defa RA hastalarında serum kallistatin düzeyleri ile proanjiyogenik bir markır olan VEGF, proinflamatuar sitokinler olan IL-6 ve TNF-α, oksidatif stres parametreleri olan TAS, TOS ve OSI ile lipid peroksidasyon düzeyi göstergesi olan MDA düzeyleri çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar ışığında kallistatinin RA hastalığı patogenezinde inflamatuar ve oksidatif yolaklar aracılığı ile görev yapan bir belirteç olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid Arthritis (RA) is a chronic and painful inflammatory arthritis. Autoimmunity-induced RA disease has a pathogenesis caused by oxidative stress and neovascularization. Kallistatin, which is known to play a role in neovascularization and angiogenesis, is thought to be effective in the pathophysiology of RA disease, but its effect temperatures have not yet been revealed. The current effective aim is to multiply the association of serum IL-6, TNF-α, kallistatin, VEGF, TAS, TOS, MDA with the banknotes of this money with currency exchange and clinical efficiency. The study group was formed into three groups: 25 remission RA patients, 25 RA patients with low disease activity, and 30 RA patients with moderate-severe disease activity, determined according to the DAS28 possible activity performance score. In addition, 25 healthy people, age and gender compatible with the patient groups, were included in the care as a control group. Serum IL-6, TNF-α, kallistatin, VEGF levels were studied by ELISA method, and serum TAS and TOS levels were studied by colorimetric procedures. Oxidative Stress Index was calculated as TOS/TAS*100. Serum MDA levels were measured spectrophotometrically using the modified double-boiling method of Hammode et al. Data were analyzed with IBM SPSS version 22.0. In groups formed according to disease severity, IL-6 and TNF-α were statistically significantly higher in all other study groups compared to the control group and IL-6 in the moderate-severe groups compared to the remission group; kallistatin was statistically significantly higher in the low and medium-heavy activity groups compared to the control group and in the medium-heavy groups compared to the remission group; VEGF was statistically significantly higher in the moderate-severe groups with active disease compared to other study groups; TOS and OSI were statistically significantly higher in low activity groups and moderate-heavy activity groups compared to the control group; MDA levels were found to be statistically significantly higher in the moderate-severe groups compared to the other study groups. Low to moderate positive aspects were clearly evident between kallistatin and IL-6, TNF-α, TOS, OSI, MDA, and routine biochemical markers CRP and sedimentation stains. For the ROC analysis performed in RA patient groups, the area under error for IL-6, TNF-α, TOS, OSI, and MDA is significantly different. For kallistatin, sensitivity was calculated as 81.8% and specificity was calculated as 80.3% according to the cut-off value of 53, and the AUC was found to be 0.801. For the first time in the literature, it is seen in serum calistatin levels in RA patients, as well as VEGF, which is a proangiogenic marker, IL-6 and TNF-α, which are pro-inflammatory cytokines, TAS, TOS and OSI, which are oxidative stress changes, and MDA, which is an indicator of lipid peroxidation levels. The results obtained show that kalistatin is a marker that functions through inflammatory and oxidative pathways in the pathogenesis of RA disease.