Beyin temelli psikoterapi ve göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme (eye movement desensitization and reprocessing-EMDR) yönteminin depresyon ve anksiyete üzerindeki etkinliğinin incelenmesi
Examination of the effectiveness of brain-based psychotherapy and eye movement desensitization and reprocessing (eye movement desensitization and reprocessing-EMDR) method on depression and anxiety
- Tez No: 890836
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Bu araştırmanın amacı beyin temelli psikoterapi ve EMDR yönteminin depresyon ve anksiyete üzerindeki etkinliğini incelemek üzere yarı deneysel bir çalışma biçiminde desenlenmiştir. Araştırma kapsamında bir deney, bir kontrol olmak üzere iki grup oluşturulmuştur. Uygulama öncesinde deney ve kontrol gruplarında yer alan tüm katılımcıların depresyon ve anksiyete düzeyleri ölçülmüştür. Araştırmada deney grubundaki katılımcılara Beyin temelli psikoterapi ve EMDR yöntemi 10 hafta boyunca haftada 2 kez olmak üzere toplam 20 oturum düzenlemiştir. Kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Deney grubuna uygulanacak olan Beyin temelli psikoterapi ve EMDR araştırmacı tarafından yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Form, Beck depresyon ölçeği, Beck anksiyete ölçeği Elektroensefalografi kullanılmıştır. Araştırmada çalışma grubundan elde edilen veriler Sosyal Bilimler İçin İstatistik Programı 25.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analizlerde deney ve kontrol gruplarının ölçüm araçlarından aldıkları puanların ön test ve son testlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Değişkenlere ilişkin hesaplanan puanlar bağımsız ve bağımlı t-testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Çalışma grubu sesi azaltılmış bir odada rahat bir sandalyeye oturtulmuştur. 16 kanallı bir Elektroensefalografi cihazı gözler kapalıyken dinlenme durumunda 5 dakika boyunca frontal lobdaki kortikal aktiviteyi ölçmek için kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre beyin temelli psikoterapi ve EMDR yöntemi depresyon ve anksiyete düzeyini azalttığı ve bu azaltmanın uygulamada büyük bir etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Araştırmanın daha fazla çalışmalarla desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed as a quasi-experimental study to examine the effectiveness of brain-based psyhotherapy and EMDR method on depression and anxiety. Within the scope of the study, two groups, one experimental and one control, were formed. Depression and anxiety levels of all participants in the experimental and control groups were measured before the application. Brain-based neuroscience applications and EMDR method were organized for the participants in the experimental group for a Toplam of 20 sessions twice a week for 10 weeks. No intervention was made to the control group. Brain-based neuroscience applications and EMDR to be applied to the experimental group were conducted by the researcher. Personal Information Form, Beck depression scale, Beck anxiety scale and Electroencephalography were used as data collection tools. The data obtained from the study group were analyzed using the Statistical Program for Social Sciences 25.0 package program. In the analysis, it was examined whether the scores of the experimental and control groups from the measurement tools showed a statistically significant difference in the pre-test and post-tests. The scores calculated for the variables were compared using independent and dependent t-tests. The study group was seated in a comfortable chair in a room with reduced sound. A 16-channel Electroencephalography device was used to measure cortical activity in the frontal lobe for 5 minutes at rest with eyes closed. According to the findings of the study, it was found that Brain-Based Neuroscience Applications and EMDR method reduced the level of depression and anxiety and this reduction had a great effect in practice. It is recommended to support the research with more studies