Tasarım odaklı düşünme modeline göre legoların beş yaş okul öncesi çocuklarının görsel algı beceri gelişimlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of legos on the visual perception skill development of five-year-old preschool children according to the design-focused thinking model
- Tez No: 890871
- Danışmanlar: PROF. NİLÜFER DARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Tasarım Odaklı Düşünme Modeline göre Legolarla tasarlanan eğitim programının çocukların görsel algı beceri gelişimleri üzerindeki etkisini incelemektir. Nicel bir araştırma yöntemi olan deneysel araştırma modeli kullanılarak yapılan araştırmanın çalışma grubunu, Gaziantep ili Şehitkâmil ilçesinde bulunan bağımsız anaokuluna devam eden 56-72 aylık 59 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma deney, plasebo ve kontrol grubundan oluşmaktadır. Araştırmada veriler; Çocuk ve Aile Tanıma Formu, Demografik Bilgi Formu, Frostig Görsel Algı Testi kullanılarak, aile ve öğretmen görüşmeleri yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada materyal olarak Lego Duplo Oyun Kutusu kullanılmıştır. Deney grubuna 8 hafta boyunca Legolarla planlanan eğitim programı, plasebo grubuna ise 8 hafta boyunca besin ve beslenmeyi konu alan bir eğitim programı uygulanmıştır. 8. Hafta sonunda tüm gruplara son test yapılmıştır. Deney grubuna son testten 3 hafta sonra izleme testi uygulanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler; SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma verileri“T-testi”,“ANOVA”,“Post Hoc çoklu karşılaştırmalar testi”ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, deney grubu çocukların Frostig görsel algı alt boyutlarından Göz-Motor Koordinasyonu, Şekil-Zemin Ayrımı, Şekil Sabitliği ve Mekânda Konumun Algılanması alt boyutlarından aldıkları ön test-son test puanları arasında istatistik olarak son test lehine anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Plasebo ve kontrol grubunda“Frostig Görsel Algı Testi”alt boyutlarında ön test ve son test arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effect of the educational program designed with Legos according to the Design-Focused Thinking Model on children's visual perception skill development. The study group of the research, which was conducted using the experimental research model, which is a quantitative research method, consists of 59 children aged 56-72 months who attend the independent kindergarten in Şehitkamil district of Gaziantep province. The research consists of experimental, placebo and control groups. Data in the research; It was obtained through family and teacher interviews, using the Child and Family Recognition Form, Demographic Information Form, Frostig Visual Perception Test. Lego Duplo Game Box was used as a material in the research. An educational program planned with Legos was applied to the experimental group for 8 weeks, and an educational program on food and nutrition was applied to the placebo group for 8 weeks. A post-test was given to all groups at the end of the 8th week. A follow-up test was applied to the experimental group 3 weeks after the final test. Data obtained within the scope of the research; It was analyzed using the SPSS program. Research data were analyzed by“T-test”,“ANOVA”,“Post Hoc multiple comparisons test”. As a result of the research, it was concluded that there was a statistically significant difference in favor of the post-test between the pre-test and post-test scores of the experimental group children from the Frostig visual perception sub-dimensions Eye-Motor Coordination, Figure-Ground Discrimination, Figure Constancy and Perception of Position in Space. There was no significant difference between the pre-test and post-test in the“Frostig Visual Perception Test”sub-dimensions in the placebo and control groups.