Çevresel işbirliğinin ve çevik yaklaşımların işletme performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi: Bakü-Erzurum kıyaslaması
Examining the effect of environmental cooperation and agile approaches on business performance: Baku-Erzurum comparison
  1. Tez No: 890872
  2. Yazar: TAPDIG MAHMUDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmanın amacı üretim işletmelerindeki çevresel işbirliğinin ve çevik yaklaşımların işletme performansına nasıl etki edebileceğinin iki farklı ülkede araştırılmasıdır. Erzurum (Türkiye) ve Bakü (Azerbaycan) şehirlerinde, üretim işletmelerinde yapılan anket çalışmasıyla veriler elde edilip, karşılaştırma yapılmıştır. Elde edilen verilere IBM SPSS Statistics 25 paket programı kullanılarak sırasıyla frekans analizi, regresyon ve faktör analizi ve T-testi yapılmıştır. Bu çalışmanın önemi, günümüz işletmelerinin çevresel anlamda işbirliği yaparak ve çevik yaklaşımları stratejik bir şekilde uygulayarak performanslarını nasıl arttırabileceklerini daha derinlemesine anlamalarına yardımcı olmasıdır. Araştırmada tam sayım yöntemi kullanılarak her iki ülke için 115, toplamda ise 230 işletme incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, Erzurum'da faaliyet gösteren imalatçı KOBİ'lerin performansına; çevresel işbirliği ve çevikliğin etkisi anlamlı çıkmıştır. Benzer şekilde, Bakü'de faaliyet gösteren KOBİ'lerin performansına; çevresel işbirliği ve çevikliğin etkisi anlamlı çıkmıştır. Her iki ülkede faaliyet gösteren işletmeler arasında çevresel işbirliği ve çeviklik açısından farklılıkların olup olmadığını belirlemek amacıyla T testi kullanılarak, işletmeler arasında anlamlı bir farklılık olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate how environmental cooperation and agile approaches in manufacturing enterprises can affect business performance in two different countries. Data were obtained and compared through a survey conducted in production enterprises in the cities of Erzurum (Turkey) and Baku (Azerbaijan). Frequency analysis, regression and factor analysis and T-test were performed on the obtained data, respectively, using the IBM SPSS Statistics 25 package program. The importance of this study is that it helps today's businesses understand more deeply how they can increase their performance by collaborating environmentally and strategically applying agile approaches. In the research, 115 businesses for both countries, 230 in total, were examined using the complete census method. As a result of the study, the performance of manufacturing SMEs operating in Erzurum; The effect of environmental cooperation and agility was significant. Similarly, the performance of SMEs operating in Baku; The effect of environmental cooperation and agility was significant. T test was used to determine whether there were differences in terms of environmental cooperation and agility between businesses operating in both countries, and it was concluded that there was no significant difference between the businesses.