Premenstrual dönemdeki adolesanların agresif tutum düzeylerinin belirlenmesi
Determination of aggregive attitudes of premenstrual period adolescents
  1. Tez No: 743564
  2. Yazar: DERYA ÇAĞIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER GÖZÜ PİRİNÇÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Bu kesitsel çalışma ile, literatürde incelenmediği düşünülen premenstrual dönemdeki adolesanların agresif tutum düzeylerini belirleyip bazı sosyodemografik ve antropometrik özellikler ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem:Bu çalışma 01.11.2021-15.05.2022 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Adolesan Polikliniği'ne başvuran 12-18 yaş grubu araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 1450 adolesan ile yapılmıştır.Çalışmamızda Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMS) ve Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular:Çalışmaya katılan adolesanların yaş ortalaması 15,8 ± 2,0 yıl olup tümü adet görmekte idi. Adolesanların tamamında PMS varlığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective:With this cross-sectional study, it was aimed to determine the aggressive attitude levels of premenstrual adolescents, which is thought to have not been examined in the literature, and to determine its relationship with some sociodemographic and anthropometric characteristics. Material and Method:This study was carried out with 1450 adolescents aged 12-18 years who applied to Dicle University Faculty of Medicine Pediatric Adolescent Polyclinic between 01.11.2021 and 15.05.2022 and voluntarily accepted to participate in the study. In our study, Premenstrual Syndrome Scale (PMS) and Buss-Perry Aggression Scale used. Results:The mean age of the adolescents participating in the study was 15.8 ± 2.0 years, and all of them were menstruating. Presence of PMS was found in all adolescents.