Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı olan ergenlerde yavaş bilişsel tempo, internet bağımlılığı ve emosyonel disregülasyonun uyku bozuklukları ile ilişkisi
The relationship of sluggish cognitive tempo, internet addiction and emotional dysregulation with sleep disorders in adolescents with attention defisit/hyperactivity disorder
  1. Tez No: 965153
  2. Yazar: DAVUT AKBALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MASUM ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA SUBAŞI TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Giriş ve Amaç: DEHB, gelişimsel olarak uygun olmayan dikkatsizlik, dürtüsellik ve/veya aşırı hareketlilik gibi temel semptomlarla karakterize bir nörogelişimsel bozukluktur. DEHB ve uyku sorunları arasında çift yönlü bir ilişki olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmadaki birinci amacımız DEHB tanısı olan ergenlerde uyku bozuklukları, klinik olarak anlamlı YBT varlığı ve riskli internet kullanımının sıklığını araştırmaktır. Araştırmamızın bir diğer amacı DEHB tanısı olan ergenlerde YBT, internet bağımlılığı, emosyonel disregülasyon ve DEHB belirtilerinin uyku bozuklukları ve uyku kalitesi ile olan ilişkisini belirlemektir. Ayrıca riskli internet kullanımı varlığını predikte eden faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya yaşları 11-18 yaş aralığında değişen, kız ve erkek cinsiyette olan, DSM-5'e göre DEHB tanısı alan 176 hasta alınmıştır. Ayrıca ebeveynler tarafından doldurulan Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (DEYDB DSM-IV Değerlendirme Ölçeği) DEHB tanısını desteklemek için ek olarak kullanılmıştır. Çalışmaya katılan olgulara klinisyen tarafından doldurulan Sosyodemografik Veri Formu, olgu tarafından doldurulan Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği-Kısa Formu (DDGÖ-16), Uyku Kalitesi Ölçeği ve Uyku Değişkenleri Anketi (UKÖ-UDA), Young İnternet Bağımlılık Ölçeğı̇ (YİBÖ), olguların ebeveynleri tarafından doldurulan Dikkat Eksikliği ve Yıkıcı Davranış Bozuklukları için DSM-IV'e Dayalı Tarama ve Değerlendirme Ölçeği (DEYDB DSM-IV Değerlendirme Ölçeği), Çocuk ve Ergen Davranış Envanteri Yavaş Bilişsel Tempo Ölçeği (ÇEDE-YBTÖ), Çocuklar İçin Uyku Bozukluğu Ölçeği (ÇUBÖ) uygulandı. Bulgular: DEHB'li katılımcıların %33.5'inde klinik olarak anlamlı YBT, %53.4'ünün ÇUBÖ skoru 42 ve üzerinde olduğu ve uyku bozuklukları açısından riskli olduğu, %21'inde riskli internet kullanımı (YİBÖ ≥50) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction and Objective: ADHD is a neurodevelopmental disorder characterized by core symptoms such as developmentally inappropriate inattention, impulsivity and/or hyperactivity. It is thought that there is a bidirectional relationship between ADHD and sleep problems. Our first aim in this study was to investigate the frequency of sleep disturbances, clinically significant Sluggish Cognitive Tempo (SCT) and risky internet use in adolescents with ADHD. Another aim of our study was to determine the relationship between Sluggish Cognitive Tempo (SCT), internet addiction, emotional dysregulation and ADHD symptoms with sleep disturbances and sleep quality in adolescents with ADHD. It was also aimed to investigate the factors predicting the presence of risky internet use. Method: The study included 176 patients aged between 11-18 years, male and female, diagnosed with ADHD according to DSM-5. In addition, DSM-IV-Based Screening and Assessment Scale for Attention Deficit and Disruptive Behavior Disorders (ADDB DSM-IV Assessment Scale) completed by the parents was used to support the diagnosis of ADHD. Sociodemographic Data Form completed by the clinician, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16), Sleep Quality Scale And Sleep Variables Questionnaire (SQS-SVQ), Young's Internet Addiction Test (YIAT), DSM-IV Based Screening and Assessment Scale for Attention Deficit and Disruptive Behavior Disorders (ADDB DSM-IV Assessment Scale), Child and Adolescent Behavior Inventory Sluggish Cognitive Tempo Scale (CABI-SCT), and Sleep Disturbance Scale for Children (SDSC) were completed by the parents of the patients. Results: Among participants with ADHD, clinically significant levels of Sluggish Cognitive Tempo (SCT) were observed in 33.5%, 53.4% had a score of 42 or above on the Sleep Disturbance Scale for Children (SDSC), indicating a risk for sleep disorders, and 21% demonstrated risky internet use (YIAT ≥50).