Görsel sanatlar alanında üstün yetenekli tanısı konulmuş çocukların çizgisel gelişim aşamalarının incelenmesi
The research on the stages of linear development on the kids diagnosed as talented in the field old visual arts
- Tez No: 890964
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çocuklar duyu organları ile algıladıkları dünyayı resimlerinde yansıtırlar. Fakat çocukların resimlerinde sadece yaşadıkları çevre yer almaz. Resim çocukların duygularında yansımasıdır. Çocuk resim analizi çocuğun dünyasına acılan bir kapı olarak değerlendirilebilir. Bu bağlamda çocuk resim analizi çocuğu tanımada büyük önem taşıdığı söylenebilir. Alan yazımı incelendiğinde çeşitli araştırmalar bulunmakla birlikte Görsel Sanatlar alanında üstün yetenekli tanısı konulmuş öğrencilerin çizgisel gelişim aşamalarının belirlenmesinin amaçlandığı bir çalışma bulunamamıştır. Bu bağlamda Görsel Sanatlar alanında üstün yetenek tanısı konulmuş çocukların yaş itibariyle içinde bulundukları çizgisel gelişim özelliklerini ne derecede gösterdiğini bulmak üzere 8-12 yaş grubu 54 öğrencinin doğada buldukları taşları kullanarak oluşturdukları karışık teknik çalışmanın değerlendirilmesi araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Araştırmanın evreni Marmara bölgesinin batısında bir ilde bulunan Bilim Sanat Merkezi, örneklemi ise bu kurumda eğitim öğretim gören Görsel Sanatlar Alanında üstün yetenekli olarak tanılı 8-12 yaşları arasındaki 54 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında öğrencilerin doğada buldukları taşları kullanarak oluşturdukları karışık teknik özgün çalışmaları analiz edilmiştir. Resimler Lowenfeld'ın çizgisel gelişim evreleri tablosundan yola çıkarak renk, mekân ve çizgisel gelişim evresi yönünden analiz edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin çalışmaları incelenmiş ve araştırmanın konusunu oluşturan 'Taşın Hayallerime Yansıması' isimli resimlerinin çizgisel gelişim basamağı, mekân ve renk bağlamında derinlemesine analiz edilmiştir. Yine bu bağlamda öğrencinin duygu durumu ile ilgili yorumlamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Children reflect the world they perceive with their sense organs in their paintings. However, children's paintings do not only include the environment they live in. Painting is a reflection of children's emotions. Child drawing analysis can be considered as a door to the child's world. In this context, it can be said that child drawing analysis is of great importance in getting to know the child. When the literature is examined, although there are various studies, no study has been found that aims to determine the linear development stages of students diagnosed as gifted in the field of Visual Arts. In this context, the main purpose of the research is to evaluate the mixed technique work created by 54 students aged 8-12, using stones they found in nature, in order to find out to what extent children diagnosed as gifted in the field of Visual Arts show the linear development characteristics they are in by age. The population of the research consists of the Science and Art Center located in a province in the west of the Marmara region, and the sample consists of 54 students between the ages of 8-12 who are diagnosed as gifted in the field of Visual Arts and receive education in this institution. Within the scope of the research, mixed technique original works created by students using stones they found in nature were analyzed. The paintings were analyzed in terms of color, space and linear development phase, based on Lowenfeld's table of linear development stages. The works of the students participating in the research were examined and the linear development stage of the paintings titled 'Reflection of the Stone on My Dreams', which is the subject of the research, was analyzed in depth in the context of space and color. Again, in this context, comments about the student's emotional state are included.