Yük taşımacılığında bulanık TOPSIS yöntemi ile taşımacılık türü seçimine yönelik bir uygulama
An application for transportation type selection with fuzzy TOPSIS method in freight transportation
  1. Tez No: 890979
  2. Yazar: NİSA NUR VARINCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HANDAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, İşletme, Transportation, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde ticaretin küresel bir hal almış olması taşımacılık sektörünün gelişmesine ve büyük bir iş hacmine ulaşmasına vesile olmuştur. İşletmelerin başarı sağlaması ve sağladıkları başarıyı sürdürebilmeleri hususunda taşımacılık türü seçimi kritik bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla taşınacak olan yükün hangi taşıma türü tercih edilerek taşınması gerektiği birçok faktör açısından değerlendirilmesi gereken bir karar haline gelmiştir. Ayrıca çeşitli faktörlerin etkilediği bu seçim problemi için sadece bazı faktörleri en iyileyen çözümlerin yeterli olmadığını ve bu seçimi firmanın optimum yararını gözeterek yapmanın gerekliliğini görmek kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmada taşımacılık türlerine değinilerek; bulanık ortamlarda, birçok kriterin etkili olduğu, grup kararı verilmesi gereken durumlarda yararlanılan yöntemlerden biri olan bulanık TOPSIS (Technique For Order Preference By Similarity To An Ideal Solition) yöntemi anlatılmaktadır ve İstanbul'da bulunan lojistik sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın gerçekleştireceği İstanbul-İtalya arasındaki yük taşımacılığı için en uygun taşımacılık türü seçimi bulanık TOPSIS yöntemiyle gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma vasıtasıyla ayrıca sözel ifadelerin değerlendirilebildiği bilimsel ve kolay uygulanabilir bir yöntemle taşımacılık türü seçimi yapılabildiği ve grup kararı alınabildiği gösterilmektir.
Özet (Çeviri)
Today, the globalization of trade has led to the development of the transportation sector and reach a large business volume. The choice of transportation type plays a critical role in achieving success and sustainability of that success of the business corporations. Therefore, which type of transportation should be preferred for the cargo to be transported, has become a decision that needs to be evaluated in terms of many factors. In addition, it has become inevitable to realize that for this selection problem, which is influenced by various factors, solutions that optimize only some factors are not sufficient but it is necessary to make this choice by considering the optimum benefit of the company. In this study, the fuzzy TOPSIS method, which is one of the methods used in fuzzy environments, where many criteria are effective and where a group decision needs to be made, is explained and the most appropriate transportation type for the freight transportation between Istanbul and Italy to be carried out by a company operating in the logistics sector in Istanbul is selected by the fuzzy TOPSIS method. Through this study, it is also shown that a scientific and easily applicable method that can evaluate verbal expressions can be used to select the type of transportation and make a group decision.