Kişilik özelliklerinin kariyer yolu tercihlerine etkisi: Üniversite öğrencileri üzerinde araştırma
The effect of personality features on career path preferences: A research on university students
- Tez No: 890994
- Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada kişilik özelliklerinin kariyer çapalarına etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerden 355 öğrenciye kolayda örnekleme yoluyla anket uygulanmıştır. Bulgular dikkate alındığında öğrencilerin cinsiyetine göre otonomi / bağımsızlık ile istikrar /iş güvencesi; bölümüne göre otonomi / bağımsızlık, girişimsel yaratıcılık, bir davaya hizmet veya kendini adama ile hayat tarzı; sınıfına göre teknik / fonksiyonel yetkinlikler; bölgeye göre teknik / fonksiyonel yetkinlikler, otonomi / bağımsızlık, iş güvencesi / istikrar, girişimsel yaratıcılık, bir davaya hizmet veya kendini adama; mezuniyet sonrası düşünceye göre otonomi / bağımsızlık, girişimsel yaratıcılık, saf meydan okuma kariyer çapaları anlamlı farklılık göstermiştir. Bölüm seçme tercihine göre ise kariyer çapalarında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Ayrıca kişilik özelliklerinin kariyer çapalarına etkisini belirlemek üzere regresyon analizleri yapılmıştır. Buna göre kişilik özelliklerinden sorumluluk, uyumluluk ile gelişime açıklığı kariyer çapalarının tümünü pozitif yönde etkilerken, duygusal tutarsızlığın otonomi / bağımsızlık kariyer çapasını pozitif, iş güvencesi / istikrar kariyer yönelimini negatif yönde etkilediği gözlenmiştir. Dışa dönük kişiliğin ise kariyer çapalarına bir etkisi gözlenmemiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde kariyer çapaları üzerinde kişiliğin anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to examine the effect of personality traits on career anchors. A survey method was applied to 355 students studying at Kafkas University Faculty of Economics and Administrative Sciences through convenience sampling method. When handled the findings, there was a significant difference students‟ autonomy / independence and stability / job security according to their gender; lifestyle with autonomy / independence, entrepreneurial creativity, service or dedication to a cause, depending on the department; technical / functional competencies by class; technical / functional competencies, autonomy / independence, job security / stability, entrepreneurial creativity, service or dedication to a cause, depending on the region; autonomy / independence, entrepreneurial creativity, pure challenge career anchors according to post-graduation thought. It was not observed that there was a significant difference in career anchors according to department choice. Regression analyses were conducted to determine the effect of personality traits on career anchors. While the personality traits of responsibility, adaptability and openness to improvement positively affect all career anchors, it has been observed that emotional inconsistency positively affects the autonomy / independence career anchor and job security / stability negatively affects the career orientation. No effect of extroverted personality on career anchors was observed. When evaluated in general, it has been determined personality has a significant effect on career anchors.