Azerbaycan Türkiye ilişkilerinde tekstil sektörünün yeri: 2010-2020 yılları arasına ilişkin bir çalışma
The place of textile in Azerbaijan-Turkey relations 2010-2020
- Tez No: 891072
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki tekstil sektörünün 2010-2020 yılları arasındaki ilişkilerini incelemektedir. Azerbaycan ve Türkiye, Orta Asya ve Avrasya bölgesinde önemli ülkelerdir ve her iki ülke de tekstil sektöründe öne çıkmaktadır. Türkiye, Avrupa'da tekstil üretiminin önemli merkezlerinden biridir ve dünya çapında önemli bir tekstil ihracatçısıdır. Azerbaycan ise Orta Asya ve Kafkasya bölgesinde tekstil üretimi konusunda önemli bir role sahiptir. Bu tezde, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki tekstil ticaretinin 2010-2020 döneminde nasıl değiştiği, ticaret hacmi, ihracat ve ithalat verileri, ortak yatırım projeleri gibi konular incelenmektedir. İki ülke arasındaki tekstil ticareti değerlendirilmekte ve bu ticaretin Azerbaycan ve Türkiye ekonomileri üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Tezin amacı, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki tekstil ilişkilerinin önemini belirlemek ve bu ilişkilerin gelecekte nasıl geliştirilebileceği konusunda fikirler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, tekstil ticaretinin büyümesini etkileyen faktörler, politik ve ekonomik ilişkiler, ortak yatırım projeleri ve teknolojik gelişmeler gibi konular incelenmektedir. Tezin sonucunda elde edilecek bilgiler Azerbaycan ve Türkiye arasındaki tekstil ilişkilerinin güncel durumunu ve potansiyelini ortaya koyacaktır. Bu bilgiler, iki ülke arasındaki ticaret hacmi, ihracat ve ithalat verileri gibi verilerin analiziyle desteklenerek sunulacak ve gelecekteki iş birliği fırsatlarına yönelik öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relations of the textile industry between Azerbaijan and Turkey between the years 2010-2020. Azerbaijan and Turkey are important countries in the Central Asia and Eurasia region, and both countries stand out in the textile sector. Turkey is one of the important centers of textile production in Europe and is an important textile exporter worldwide. Azerbaijan, on the other hand, has an important role in textile production in the Central Asia and Caucasus region. In this thesis, subjects such as how the textile trade between Azerbaijan and Turkey changed in the period of 2010-2020, trade volume, export and import data, joint investment projects are examined. The textile trade between the two countries is evaluated and the impact of this trade on the economies of Azerbaijan and Turkey is analyzed. The aim of the thesis is to determine the importance of textile relations between Azerbaijan and Turkey and to present ideas on how these relations can be developed in the future. For this purpose, the factors affecting the growth of textile trade, political and economic relations, joint investment projects and technological developments are examined. The information to be obtained as a result of the thesis will reveal the current status and potential of the textile relations between Azerbaijan and Turkey. This information will be supported by the analysis of data such as trade volume, export and import data between the two countries, and suggestions for future cooperation opportunities will be presented.