Sağlık sektöründe mobbing ve sağlık çalışanlarının işten ayrılma niyeti üzerine etkisi
Exposure to mobbing and intention to quit of health workers according to their demographic characteristics
  1. Tez No: 891084
  2. Yazar: DAMLA BAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Damla BAŞ Sağlık Sektöründe Mobbing ve Sağlık Çalışanlarının İşten Ayrılma Niyeti Üzerine Etkisi Yüksek Lisans Tezi İstanbul, 2024 Son yıllarda üzerinde en çok durulan ve çeşitli boyutlarda ele alınan mobbing kavramının günümüzde çalışanlar üzerinde fiziksel ve psikolojik etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışma, mobbing kavramını sağlık sektörü çalışanlarının demografik özelliklerine göre incelemek, mobbingin sağlık çalışanları üzerinde işten ayrılma niyetiyle olan ilişkisini ve bunların birbirlerini nasıl etkilediğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesindeki toplam 420 gönüllü sağlık çalışanına mobbing ve işten ayrılma niyetine yönelik 47 maddeden oluşan anket çalışması yüz yüze ve e-posta ile uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar uygunluk açısından değerlendirilip, geçerli sayılarak SPSS 25.0 veri analizi programı ile gerekli görülen analiz ve istatiksel işlemlere tabi tutulmuştur. Katılımcıların demografik özelliklerine göre mobbinge maruz kalma ve işten ayrılma niyeti gösterme durumları incelenmiştir. Katılımcıların %75'e yakını, kısmen veya tamamen mobbinge maruz kaldıklarını beyan etmiş; en çok başarıları ve siyasi görüşleri nedeniyle mobbinge maruz kaldıklarını dile getirmişlerdir. Mobbinge maruz kalmaları durumunda en çok sessiz kalarak veya yakınlarıyla paylaşarak mobbinge tepki verdikleri görülmüştür. Mobbing nedeniyle işten ayrılmayı düşünenlerin oranı %45 civarındadır. Bu çalışma doğrultusunda sağlık çalışanlarının işten ayrılma niyetleri üzerinde maruz kaldıkları mobbingin anlamlı bir etkisi olmadığı saptanmıştır. Anahtar Kelimeler Mobbing, işten ayrılma niyeti, sağlık çalışanları, örgütsel psikoloji, psikolojik şiddet
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Damla Baş Exposure to Mobbing and Intention to Quit of Health Workers According to Their Demographic Characteristics Master Thesis Istanbul, 2024 The concept of mobbing, which has been elaborated on the most and approached from various dimensions in recent years, is known to have physical and psychological effects on employees nowadays. This study was conducted to examine the concept of mobbing according to the demographic characteristics of healthcare sector employees and to reveal the relationship between mobbing among healthcare workers and turnover intention and how they affect each other. In this study, a survey containing 47 items on mobbing and the intention to quit was conducted with a total of 420 volunteer healthcare workers at SBÜ Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital and Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital, both face-to-face and via e-mail. The results obtained were evaluated for suitability, considered valid, and subjected to the necessary analyses and statistical procedures using the SPSS 25.0 data analysis program. Exposure to mobbing and the intention to quit among the participants according to their demographic characteristics were examined. Nearly 75% of the participants stated that they were partially or completely exposed to mobbing and that it was mostly because of their achievements and political views. It was observed that participants reacted to mobbing mostly by remaining silent or sharing it with their inner circle. The rate of those considering quitting their jobs due to mobbing is about 45%. In line with this study, it was determined that the mobbing healthcare workers are exposed to does not have a significant effect on their intention to quit. Keywords Mobbing, intention to quit, healthcare workers, organisational psychology