Çalışma sosyolojisi bağlamında motivasyonun iş performansı üzerine etkisi: finans sektörü çalışanları üzerine bir inceleme
The effect of motivation on job performance in the context of work sociology: A study on financial sector employees
  1. Tez No: 891085
  2. Yazar: GÜNNAME BAYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERAFETTİN SEVGİLİ, PROF. DR. RUKEN ÖZGÜL KILANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sosyoloji, Finance, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılan çalışma, finans sektöründe çalışanların motivasyonunun iş performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. 2023 Eylül-2024 Ocak aylarında arasında gerçekleştirilen bu araştırmada, finans sektöründe çalışan 393 kişi katılım sağlamıştır. Araştırma kapsamında yapılan anket analizi, SPSS analiz ortamında“Bağımsız Gruplar t Testi”,“Tek Yönlü Anova Testi”,“Korelasyon Analizi”ve“Doğrusal Regresyon”yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular, günlük çalışma süresi ile motivasyon arasında anlamlı bir ilişki olduğunu ve farklı sektörlerdeki iş performansının sektöre göre değişiklik gösterebileceğini ortaya koymuştur. Demografik faktörlerin (yaş, medeni durum, pozisyon) iş performansı ve motivasyon üzerindeki etkileri detaylı bir şekilde incelenmiş, yönetici pozisyonundaki katılımcıların genel performanslarının diğerlerine göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Korelasyon analizi, motivasyon ile iş performansı arasında güçlü bir ilişki olduğunu gösterirken, doğrusal regresyon analizi motivasyonun iş performansını %36 oranında açıkladığını göstermiştir. Sonuç olarak, finans sektöründe çalışanların iş motivasyonunun önemli bir belirleyici faktör olduğu ve iş performansını doğrudan etkilediği tespit edilmiştir. Günümüzde iş dünyasında, iş performansı ve motivasyon konuları, organizasyonların sürdürülebilir başarıları için temel öneme sahiptir. İş performansı, bir çalışanın belirli bir iş görevini ne kadar etkili bir şekilde yerine getirdiğini ölçen kritik bir ölçüttür. Motivasyon ise çalışanların işlerine olan isteklilik ve çaba düzeylerini belirleyen birçok içsel ve dışsal faktörden etkilenir. Bu unsurlar, modern iş dünyasında rekabet avantajı sağlamak ve çalışanların verimliliğini artırmak için yöneticiler tarafından stratejik olarak yönetilir. Bu çalışma, iş dünyasında insan kaynakları stratejilerinin geliştirilmesine ve organizasyonların rekabet gücünün artırılmasına yönelik önemli bir veri kaynağı sunmakta olup, gelecekteki araştırmalar için farklı sektörlerde ve yenilikçi analiz yöntemleri ile daha derinlemesine çalışmalar yapılmasını teşvik etmektedir. Ayrıca, gelecekte yapay zekâ ve makine öğrenimi gibi teknolojilerle desteklenen yeni araştırmaların motivasyon ve iş performansı ilişkisini daha ayrıntılı incelemesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of motivation on job performance among employees in the finance sector. Conducted between September 2023 and January 2024, the research involved 393 participants from the finance industry. The survey analysis was evaluated using the SPSS analysis environment with methods such as“Independent Samples t-Test,”“One-Way ANOVA,”“Correlation Analysis,”and“Linear Regression.”The findings revealed a significant relationship between daily working hours and motivation, and indicated that job performance varied across different sectors. The study also examined the effects of demographic factors (age, marital status, position) on job performance and motivation in detail, finding that participants in managerial positions generally performed better than others. Correlation analysis showed a strong relationship between motivation and job performance, while linear regression analysis demonstrated that motivation explained 36% of job performance. Consequently, it was determined that job motivation is a significant determinant of job performance among finance sector employees. In today's business world, job performance and motivation are crucial for the sustainable success of organizations. Job performance is a critical measure of how effectively an employee performs a specific task. Motivation, influenced by numerous internal and external factors, determines employees' willingness and effort levels towards their work. These elements are strategically managed by leaders to gain a competitive edge and enhance employee productivity in the modern business environment. This study provides important data for developing human resources strategies and increasing organizational competitiveness, encouraging more in-depth research in different sectors with innovative analytical methods. Additionally, it emphasizes the need for future research supported by artificial intelligence and machine learning technologies to examine the relationship between motivation and job performance more comprehensively.