Fen bilimleri öğretiminde akademik başarıya etki eden bazı faktörlerin incelenmesi
Investigation of some factors affecting academic success in science teaching
  1. Tez No: 891086
  2. Yazar: MERVE GÖKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Temelde her şey Fen Bilimlerinin oluşumuna, anlaşılmasına, özümsenmesine açılan bir kapı olacaktır. Biz araştırmamızda bu kapıyı aralayarak içeri bakmak ile amaçlanan ortaokul öğrencilerinin Fen Bilimleri dersindeki akademik başarısını etkileyen bazı faktörleri inceleyerek belirlemeğe çalışacağız. Fen Bilimleri dersi akademik başarısının nelerden etkilendiği problemine cevap aranacaktır. Çalışmada zayıf deneysel desenlerden tek grup ön test-son test desen kullanılacaktır. Bu desen araştırmanın tek grup üzerinden yürütüldüğü seçkisiz atamanın olmadığı deneysel bir türdür (Büyüköztürk vd., 2016). Bilimsel nitelikli çalışmalarda deneysel desenler kullanılması değişkenlerin arasındaki bağlantının kurulması ve nedenlerin belirlenerek sonuçlara ulaşılmasına olanak sağlar (Çepni, 2009). Araştırmada ilköğretim 5, 6 ve 7. Sınıflardan oluşan öğrenciler ile çalışılmıştır. Araştırmada bilimsel süreç becerileri testi, zihinsel model belirleme formu, Aile İklimi Ölçeği ve akademik öz yeterlik etkenlerinin akademik başarıya etkisinin gözlenmesi öngörülmüştür. 5,6 ve 7. Sınıfların normallik testleri yapılarak Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk sonuçları doğrultusunda elde edilen değerler p>0.05 bulunmuş olup bu da normal dağılım gösterdiği sonucunu ortaya koymuştur. Bu doğrultuda değerler normal dağılım gösterdiği için analizler parametrik testler ile yapılmıştır. Ölçeklerden elde edilen sonuçlar ile anlamlı bir fark oluşup oluşmadığını bulmak adına bağımlı t-testine başvurulmuştur. Veriler değerlendirildiğinde anlamlı bir fark oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Basically, everything will be a door opening to the formation, understanding and assimilation of Science. The aim of our research to open this door and look inside is to examine and determine some of the factors affecting the academic success of secondary school students in the Science course. An answer will be sought to the problem of affecting the academic success of the Science course. A single group pretest-posttest design, one of the weak experimental designs, will be used in the study. This design is an experimental type in which the research is conducted on a single group and there is no random assignment (Büyüköztürk et al., 2016). Using experimental designs in scientific studies allows establishing the connection between variables and reaching results by determining the causes (Çepni, 2009). In the research, primary school students from 5th, 6th and 7th grades were studied. In the study, it was envisaged to observe the effects of scientific process skills test, mental model determination form, Family Climate Scale and academic self-efficacy factors on academic success. By performing normality tests for the 5th, 6th and 7th grades, the values obtained in line with the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk results were found to be p>0.05, which showed that they showed a normal distribution. Accordingly, since the values showed a normal distribution, the analyzes were carried out with parametric tests. A dependent t-test was used to find out whether there was a significant difference with the results obtained from the scales. When the data were evaluated, it was concluded that there was a significant difference.