Siyasal iletişim sürecinde propaganda: Çanakkale ili 2019 yerel seçimlerinde AK Parti ve CHP'nin sosyal medya çalışmalarının analizi
Propaganda in political communication process: Analysis of Ak Party and CHP's social media activities in Çanakkale province 2019 local elections
  1. Tez No: 891137
  2. Yazar: MURAT SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE BİLİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışma, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Çanakkale ili AK Parti ve CHP'nin ilçe ve belde belediye başkan adaylarının (her iki partinin toplam 42 adayının) kendi sosyal medya platformlarındaki (Facebook ve Instagram) hesapları üzerinden yaptıkları siyasal iletişim ve propaganda paylaşımlarını incelemektedir. İncelenen süreç; bütün adaylarını, AK Parti'nin 20 Ocak 2019 tarihinde 70 günlük, CHP'nin ise 10 Şubat 2019 tarihinde açıklaması itibariyle 59 günlük takvim şeklinde ele alınmıştır. Adayların Facebook ve Instagram hesapları, belirlenen zaman aralığında geriye dönük arama şeklinde içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. 42 adayın; 18'i her iki platformu kullanırken 1'i sadece Facebook'u, 14'ü sadece Instagram'ı ve 9'u hem Facebook'u hem de Instagram'ı kullanmadığı tespit edilmiştir. Platformları kullanan adayların hesaplarından elde edilen istatiksel veriler,“fotoğraf, video ve tasarım”olmak üzere üç kategorilere ayrılarak tablolaştırılmış ve bu tablolar yorumlanmıştır. Ardından tasarım kategorisinde yer alan paylaşımlar,“duyuru tasarımı, önemli gün tasarımı ve özel tasarım”olmak üzere üç kategoriye ayrılmıştır. Son olarak“özel tasarım”kategorisinde yer alan 425 tasarım görseli paylaşımı görsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizlerle siyasi adaylar tarafından üretilen ve paylaşılan tasarım görsellerinin anlamsal açıdan nasıl ve ne tür göstergelerle yapılandırıldığını, sosyo-politik bağlam açısından günümüz yerel seçim kampanyalarında yürütülen propaganda çalışmalarında hangi görsel kompozisyonların tercih edildiği, görsel paylaşımlar vasıtasıyla seçmene ne tür mesajlar verildiği ve paylaşılan görsellerdeki kodlanan değerler, mesajlar ve alt metinlerin varlığı değerlendirilmiştir. Bu kapsamda adayların çoğunun siyasal iletişim ve propaganda paylaşımlarında sosyal medya platformlarını doğru ve güçlü stratejilerle kullanamadıkları, siyasal kampanyalarında bu platformlara yeterince yer vermedikleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyses the political communication and propaganda posts of AK Party and CHP candidates for district and town mayor in Çanakkale province (42 candidates of both parties in total) on their social media platforms (Facebook and Instagram) in the 31 March 2019 local elections. The examined process was handled as a 70-day calendar as of the announcement of all candidates by the AK Party on 20 January 2019 and a 59-day calendar as of the CHP's announcement on 10 February 2019. The Facebook and Instagram accounts of the candidates were analysed by content analysis method in the form of retrospective search in the specified time interval. Of the 42 candidates, 18 used both platforms, 1 only Facebook, 14 only Instagram and 9 did not use both Facebook and Instagram. The statistical data obtained from the accounts of the candidates using the platforms were tabulated and interpreted by dividing them into three categories as 'photo, video and design'. Then, the posts in the design category were divided into three categories: 'announcement design, important day design and special design'. Finally, the sharing of 425 design images included in the“special design”category was analyzed by visual analysis method. With the analyses, it was evaluated how and with what kind of indicators the design visuals produced and shared by political candidates are semantically structured, which visual compositions are preferred in the propaganda works carried out in today's local election campaigns in terms of socio-political context, what kind of messages are given to the voters through visual shares, and the presence of coded values, messages and subtexts in the shared visuals. In this context, it was observed that most of the candidates could not use social media platforms in their political communication and propaganda posts with the right and strong strategies and did not give enough space to these platforms in their political campaigns.