Video yardımlı torakoskopik cerrahi(VATS) yapılan hastalarda erektör spina plan bloğun(ESPB) ve paravertebral bloğun(PVB) postoperatif erken dönem solunum fonksiyon testi (SFT) parametrelerine etkileri
The effects of erector spinae plane block (ESPB) and paravertebral block (PVB) on early postoperative pulmonary function test (PFT) parameters in patients undergoing video-assisted thoracoscopic surgery (VATS)
  1. Tez No: 906660
  2. Yazar: ALİ KAHVECİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA GÜMÜŞ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç Video Yardımlı Torakoskopik Cerrahi (VATS), minimal invaziv bir cerrahi yöntemdir ve göğüs cerrahi patolojilerinin tedavisinde kullanılır. VATS, geleneksel açık cerrahiye göre daha az komplikasyon, daha kısa hastanede kalış süresi, daha az ağrı ve daha iyi hasta sonuçları sunar. VATS tekniklerinde daha az düzeyde olsa da postoperatif ağrı, hastaların solunum fonksiyonlarını bozarak atelektazi, hipoksi ve pulmoner enfeksiyonlar gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu komplikasyonların önüne geçebilmek için ağrının etkin kontrolü gereklidir. Ağrının kontrol altına alınması, hastaların derin nefes almasını ve solunum egzersizlerini destekleyerek daha hızlı ve iyi bir iyileşme süreci sağlar. Bu amaçla VATS için güncel olarak Erektör Spina Plan Bloğu (ESPB) ve Paravertebral Blok (PVB) gibi toraks gövde sinir blokları önerilmektedir. Gövde blokları, etkin analjezi ile birlikte postoperatif sistemik opioid kullanımını azaltır, solunum fonksiyonlarının iyileşmesini hızlandırır. Biz de bu çalışmada, VATS yapılan hastalarda ESPB ve PVB postoperatif solunum fonksiyonları üzerine ve hasta sonuçlarına etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Hastanemiz Etik kurul onayı alınarak prospektif olarak yapıldı. VATS ile opere edilen 74 hasta (ESPB: 37, PVB: 37) çalışmamıza dahil edildi. 3 hasta çalışma dışı kaldı. Toplamda 71 hastanın verileri değerlendirildi. Hastaların; sosyo-demografik özellikleri, intraoperatif dönemde hemodinamik parametrelerinin analizi, postoperatif erken dönem istirahat ve hareket ile ağrı 0., 1., 4., 6., 12. ve 24. saat (VAS) skorları, pre-operatif, post-operatif 0., 6., 12. saat ve taburculuk öncesi solunum fonksiyon testleri (SFT), triflo egzersiz skoru, 24 saatlik toplam morfin tüketimi, kurtarıcı analjezik miktarları, bulantı- kusma yan etkileri ve hasta memnuniyet skorları değerlendirildi. Bulgular Çalışmamızda, ESPB ve PVB ile etkin bir postoperatif analjezi sağlandığı; gruplar arası statik ve dinamik olarak değerlendirilen VAS skorlarında, morfin tüketiminde ve kurtarıcı analjezik gereksiniminde anlamlı bir fark olmadığı tespit edildi (p>0,05). Her iki grupta da postoperatif solunum fonksiyon testlerinin (SFT) preoperatif değerlere göre anlamlı şekilde azaldığı (p0,05). Postoperatif, triflo egzersiz skorları, bulantı/kusma, hasta memnuniyet skorları ve hastane kalış süreleri istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05). Sonuç VATS uygulanan hastalarda ESPB ve PVB yöntemler ile postoperatif aynı düzeyde ve efektif bir analjezi sağlanabilir. Analjezik etkileriyle her iki blok yönteminin SFT üzerine birbirine üstünlüğü olmamakla birlikte, sağladıkları yeterli analjezi sayesinde, hem SFT parametrelerinde hem de triflo egzersiz skorlarında aşamalı bir artış ile iyileşme sürecine katkı sağlayabilirler. Anahtar Kelimeler Erektör Spina Plan Bloğu (ESPB), Paravertebral Blok (PVB), Solunum Fonksiyon Testi (SFT), Analjezi, Video Yardımlı Torakoskopik Cerrahi (VATS)
Özet (Çeviri)
Aim Video Assisted Thoracoscopic Surgery (VATS) is a minimally invasive surgical method and is used to treat thoracic surgical pathologies. VATS offers fewer complications, shorter hospitalization, less pain and better patient outcomes than traditional open surgery. Postoperative pain, albeit to a lesser extent in VATS techniques, can impair patients' respiratory function and lead to serious complications such as atelectasis, hypoxia and pulmonary infections. Effective control of pain is necessary to prevent these complications. Controlling the pain provides a faster and better recovery process by supporting deep breathing and respiratory exercises. For this purpose, thoracic trunk nerve blocks such as Erector Spina Plan Block (ESPB) and Paravertebral Block (PVB) are currently recommended for VATS. Together with effective analgesia, trunk blocks reduce postoperative systemic opioid use and accelerate the recovery of respiratory function. In this study, we aimed to investigate the effects of ESPB and PVB on postoperative pulmonary function and patient outcomes in patients undergoing VATS. Materials and Methods It was performed prospectively with the approval of the Ethics Committee of our hospital. Seventy-four patients (ESPB: 37, PVB: 37) who were operated with VATS were included. 3 patients were excluded from the study. Data of 71 patients in total were evaluated. Socio-demographic characteristics, analysis of intraoperative hemodynamic parameters, early postoperative resting and motion pain 0, 1, 4, 6, 12 and 24 hours (VAS) scores, pre-operative, post-operative 0, 6, 12 hours and pre-discharge pulmonary function tests (PFT), triflo exercise score, 24 hours total morphine consumption, rescue analgesic amounts, nausea-vomiting side effects and patient satisfaction scores were evaluated. Result In our study, effective postoperative analgesia was achieved with ESPB and PVB and there was no significant difference between the groups in static and dynamic VAS scores, morphine consumption and rescue analgesic requirement (p>0.05). Postoperative pulmonary function tests (PFT) decreased significantly in both groups compared to preoperative values (p0.05). Postoperative triflo exercise scores, nausea/vomiting, patient satisfaction scores and length of hospital stay were statistically similar (p>0.05). Conclusion In patients undergoing VATS, ESPB and PVB methods can provide the same level of effective postoperative analgesia. Although both block methods are not superior to each other in their analgesic effects on SFT, they can contribute to the recovery process with a gradual increase in both SFT parameters and triflo exercise scores thanks to the adequate analgesia they provide. Keywords Erector Spinae Plane Block (ESPB), Paravertebral Block (PVB), Pulmonary Function Test, Analgesia, Video-Assisted Thoracoscopic Surgery (VATS)