Yetişkin bireylerde işlenmiş gıda tüketimi ve kardiyometabolik risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of processed food consumption and cardiometabolic risk factors in adults
  1. Tez No: 891175
  2. Yazar: İREM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE SEVEN AVUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, yetişkin bireylerde işlenmiş gıda tüketimi ve kardiyometabolik risk faktörlerinin belirlenmesi adına Mart 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği'ne başvuran 18-65 yaş arası gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul eden 171 birey ile yürütülmüştür. Veri toplama sürecinde anket formu, besin tüketim sıklığı, fiziksel aktivite formu ve biyokimyasal verilerden yararlanılmıştır. NOVA sınıflandırması esas alınarak besin tüketim sıklıkları incelenmiş ve kardiyovasküler risk Framingham Risk Skoru ile hesaplanmıştır. Katılımcıların %67,84'ü kadın (n=116) ve %32,16'sı erkektir (n=55). Erkekler daha fazla işlenmiş gıda tüketmektedir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out with 171 individuals between the ages of 18-65 who voluntarily agreed to participate in the study between March 2024 and April 2024 to determine processed food consumption and cardiometabolic risk factors in adults. In the data collection process, questionnaire form, food consumption frequency, physical activity form and biochemical data were used. Food consumption frequencies were examined based on the NOVA classification and cardiovascular risk was calculated with the Framingham Risk Score. Of the participants, 67.84% were female (n=116) and 32.16% were male (n=55). Men consumed more processed foods (p0.05). The average Framingham percentages of men are 10.82% ± 9.98 and women are 6.91% ±8.51.